22 października w Centrum Seniora w Dzierżoniowie odbyło się bezpłatne badanie słuchu dla seniorów. Konsultacje audiologiczne poprzedzone były wykładem na temat badań słuchu i aparatów słuchowych.
Październikowe badanie i wykład był częścią Senioraliów 2021, które odbywają się co roku w tym miesiącu. Oprócz imprez i wydarzeń rozrywkowych czy integracyjnych to czas, kiedy Centrum Seniora w Dzierżoniowie organizuje szereg akcji edukacyjno-zdrowotnych. Oprócz warsztatów i badania słuchu, seniorzy brali udział też w spotkaniu na temat jak postępować ze śmieciami czy na temat nietrzymania moczu i bielizny przeznaczonej dla takich problemów. Konsultacje audiologiczne były prowadzone przez przedstawicielkę firmy Geers-Dobry Słuch, Panią Protetyk Słuchu Annę Nosal. Więcej w materiale filmowym.
Pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy pogorszenia słuchu. Wielu z nich nie zgłasza się po pomoc nawet wtedy, gdy niedosłuch poważnie utrudnia im życie. O tym, że dobre słyszenie i komunikacja są ważne na wszystkich etapach życia, nie trzeba przekonywać. Nieleczona utrata słuchu może mieć negatywny wpływ na zdolność ludzi do komunikowania się, studiowania i zarabiania na życie. Może też wpływać na zdrowie psychiczne i zdolność do podtrzymywania relacji.
Jednak z pierwszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat słuchu wynika, że słyszymy coraz gorzej, a do 2050 roku prawie 2,5 miliarda ludzi na całym świecie – czyli 1 na 4 osoby – będzie miało pewien stopień ubytku słuchu. Co najmniej 700 milionów będzie potrzebowało dostępu do specjalistycznej opieki oraz innych usług rehabilitacyjnych.
Dzięki profilaktyce możesz utrzymać dobry słuch i zmniejszyć ryzyko jego utraty. Co warto robić?
- unikaj długotrwałego przebywania w hałasie
- zmniejsz głośność radia, telewizora, odtwarzacza muzyki
- jeśli pracujesz w otoczeniu generującym hałas, stosuj ochraniacze na uszy
- zaszczep dziecko przeciw różyczce i zapaleniu opon mózgowych
- pamiętaj o wczesnej diagnostyce narządu słuchu – dziś są nią obejmowane już kilkutygodniowe niemowlęta
- nie używaj patyczków do czyszczenia uszu i usuwania woskowiny, jeśli musisz, stosuj środki zmiękczające woskowinę
- kiedy jesteś narażony na głośny hałas, np. wybuchy fajerwerków, zatykaj uszy
- pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u laryngologa i badaniach słuchu – zarówno gdy istnieje zagrożenie utraty słuchu, jak i gdy już masz ubytek słuchu
- kontroluj przyjmowanie leków ototoksycznych.
Źródło: TVregion i pacjent.gov.pl