Ogłoszenia

„Bezpieczny weekend majowy” w powiecie ząbkowickim: 117 wykroczeń, 45 przekroczeń prędkości i 13 zdarzeń drogowych

W dniach 28 kwietnia-03 maja 2023 roku na drogach powiatu ząbkowickiego prowadzone były działania „Bezpieczny weekend majowy”. Podczas trwania akcji 44 funkcjonariuszy skontrolowało 163 pojazdy i ujawniło 117 wykroczeń, z czego aż 45 dotyczyło przekroczenia dozwolonych prędkości. Pamiętajmy, by na drogach było bezpiecznie, niezbędne jest zaangażowanie i odpowiedzialność samych kierowców. Jazda z nadmierną prędkością i niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków i ludzkich tragedii.

Piękna słoneczna pogoda w długi majowy weekend spowodowała, że mieszkańcy powiatu ząbkowickiego postanowili aktywnie spędzić wolny czas. W dniach 28.04-03.05 bieżącego roku do pilnowania bezpieczeństwa na ząbkowickich drogach zostało skierowanych 44 policjantów.

W ciągu 6 dni długiego majowego weekendu funkcjonariusze skontrolowali 163 pojazdy, ujawnili 117 wykroczeń drogowych z których aż 45 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Większość sprawców przyjęła mandaty karne. Mundurowi zatrzymali 16 dowodów rejestracyjnych oraz 3 prawa jazdy.

W tym czasie doszło również do 13 zdarzeń drogowych. Już w dniu 28 kwietnia o godzinie 13, w pierwszy dzień długiego weekendu, w miejscowości Ziębice, kierująca pojazdem Volkswagen nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu w wyniku czego zderzyła się z samochodem Audi. Na szczęście kierującym kobietom nic się nie stało, a sprawa na miejscu została zakończona przyjęciem przez sprawcę mandatu karnego.

Do najpoważniejszego w skutkach zdarzenia podczas trwania majowego weekendu doszło w dniu 01 maja na drodze W382 w Pomianowie Górnym, gdzie około godziny 11 zderzyły się 2 pojazdy. Policjanci na miejscu ustalili, że kierujący samochodem Skoda Fabia podczas włączania się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu Volkswagenowi Passat. W wyniku zderzenia się pojazdów kierujący z obrażeniami zostali przewiezieni do pobliskich szpitali, a droga przez dłuższy czas była zablokowana.

Większość z tych 13 zdarzeń drogowych spowodowana była nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowym wyprzedzaniem bądź niedostosowaniem prędkości do warunków na drodze.

Pamiętajmy, że wiosna to również czas kiedy na drogi wyjeżdża więcej rowerzystów i motocyklistów, czyli tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Jako kierujący mamy obowiązek dbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje i przewożonych pasażerów, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Zasada ograniczonego zaufania przy przestrzeganiu dozwolonych prędkości, na pewno zwiększy szanse bezpiecznego powrotu do domu.

ŹRÓDŁO: KPP ZĄBKOWICE ŚLĄSKIE