poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaHistoriaBurmistrz Ząbkowic Śląskich ogłasza przetarg na sprzedaż historycznej kaplicy - czy to...

Burmistrz Ząbkowic Śląskich ogłasza przetarg na sprzedaż historycznej kaplicy – czy to słuszna decyzja?

- Advertisement -
- Advertisement -

[av_image src=’https://tvregion.pl/wp-content/uploads/2023/03/DJI_0470-1030×579.jpg’ attachment=’6690′ attachment_size=’large’ copyright=” caption=” styling=” align=’center’ font_size=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ hover=” appearance=” link=” target=” id=” custom_class=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=’av-lfa4hzfu’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-lfa4ispo’ admin_preview_bg=”]
Czy sprzedaż historycznej kaplicy jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem dla Ząbkowic Śląskich? Wyzwanie stojące przed władzami lokalnymi polega na znalezieniu równowagi pomiędzy finansowymi potrzebami miasta a zachowaniem dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.


24 marca 2023 roku o godzinie 09:00 w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich odbędzie się I przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej zniszczonym budynkiem dawnej kaplicy ewangelickiej przy ul. Krzywej 6 b. Decyzja ta wzbudza jednak kontrowersje i wątpliwości co do słuszności tej decyzji, zwłaszcza że od kaplicy dzieli jedynie 100 metrów od zamku, który sukcesywnie jest remontowany i staje się wizytówką miasta.

Nieruchomość o powierzchni 397 m2, położona w centrum miasta, zostanie wystawiona na przetarg w dniu 24 marca 2023 roku o godzinie 09:00 w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich. Cena wywoławcza wynosi 310 000,00 zł, a wadium to kwota 31 000,00 zł. Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

Burmistrz Ząbkowic Śląskich, Marcin Orzeszek, wydaje się nie dostrzegać potencjału zabytkowego budynku i jego możliwości integracji z ożywiającym się sercem miasta. Wystawienie kaplicy na sprzedaż może być postrzegane jako brak zrozumienia dla wartości historycznej oraz turystycznej, jaką ten obiekt mógłby przynieść miastu.

Niewątpliwie, zamek w Ząbkowicach Śląskich odgrywa kluczową rolę w promocji miasta i przyciąganiu turystów. W tym kontekście, warto zadać pytanie, czy nie lepiej byłoby pozyskać środki na renowację kaplicy i włączyć ją w szerszy plan rewitalizacji i promocji miasta? Może to być szansa na stworzenie unikalnej przestrzeni, np. miejsca spotkań kulturalnych, galerii sztuki czy nawet punktu informacji turystycznej.

Nie sposób nie zauważyć, że dawna kaplica ewangelicka stanowi element lokalnej historii i dziedzictwa Ząbkowic Śląskich. Zamiast pozbywać się takiego zabytku, władze miasta powinny dostrzec w nim potencjał i możliwość wzbogacenia atrakcji turystycznych. Można by zaryzykować stwierdzenie, że kaplica, zlokalizowana tak blisko zamku, mogłaby stać się kolejną perełką na mapie Ząbkowic Śląskich.

Podobne obiekty w innych miastach potrafią stać się ważnymi elementami strategii rozwoju turystyki i kultury. Dlaczego zatem władze Ząbkowic Śląskich decydują się na pozbycie się nieruchomości z takim potencjałem?

Czy sprzedaż kaplicy rzeczywiście przyniesie korzyści miastu, czy może będzie tylko kolejnym utraconym szansą?

Obawy co do słuszności sprzedaży wynikają z faktu, że kaplica ewangelicka ma wartość historyczną i kulturową dla miasta Ząbkowice Śląskie. Część mieszkańców obawia się, że nowy właściciel może nie docenić znaczenia tego obiektu dla lokalnej społeczności i dokonać nieodpowiednich zmian, które zatracą jego pierwotny charakter.

[/av_textblock]

[av_gallery ids=’6691,6690,6689,6688,6687,6686,6685,6684,6683,6682,6681′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-lfa4idzf’ admin_preview_bg=”]

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze