Ogłoszenia

Chopinowskie fortepianowe cudo w szkole muzycznej

Niemal w całości wykonany jest ręcznie przez japońskich mistrzów, a jego barwa i brzmienie nie odbiega od instrumentów, jakie znajdziemy w wielkich i znanych salach koncertowych. Nowy fortepian klasy mistrzowskiej trafił do szkoły muzycznej dzięki staraniom dyrekcji, hojności Rodziców i wsparciu Dzierżoniowa.

Poprzedni fortepian służył prawie 50 lat i odchodzi „na emeryturę”. Zastąpił go instrument klasy mistrzowskiej. To flagowy model firmy Yamaha CX6, na którym najbardziej utalentowani młodzi pianiści, m.in. Georgijs Osokins, ćwiczyli podczas XVIII Międzynarodowo Konkursu Chopinowskiego 2021. Olbrzymi wpływ na możliwość zakupu tego instrumentu miały pieniądze przekazywane w formie darowizny przez Rodziców dzieci uczących się w naszej szkole – serdecznie dziękuje Anna Tabisz, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dzierżoniowie, im. Wojciecha Kilara.

Instrument kosztował 359 tys. zł. Dyrektor szkoły pozyskała fundusze na jego kupno w wysokości 220 tys. zł. To pieniądze przekazane przez organ prowadzący szkołę, którym jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup pomocy dydaktycznych. 28 tys. zł przekazał Dzierżoniów. Aż 110 tys. zł zebrali rodzice. Darowiznę na ten cel przekazała też firma Cooper Standard Polska z siedzibą w Dzierżoniowie.

Ten wyjątkowy instrument stanął w sali koncertowej. Będzie służył podczas koncertów, konkursów i przesłuchań o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Tak dobry instrument przyciągnie też znakomitych muzyków, co wzbogaci ofertę kulturalną dla mieszkańców – zapowiada Anna Tabisz.

UM Dzierżoniów

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *