Ogłoszenia

DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL MUZYCZNY ROMANTYZM

 
Koncert Duo Ellipsis w Teatrze Zdrojowym-Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju pozwolił publiczności kolejnego koncertu X sezonu Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego na kontynuowanie namysłu nad tym, czym dzisiaj jest romantyzm. Co dla nas znaczy? Przypomnijmy, że organizatorzy tych cyklicznych przedsięwzięć zapraszają artystów do zaprezentowania publiczności kompozycji z epoki albo takich, które wyrosły z jej założeń lub tradycji. Tak też było i tym razem. Alberto Cesaraccio – obój i Maurizio Barboro – fortepian program wieczoru ułożyli w taki sposób, żeby poprowadzić audytorium zarówno przez muzykę romantyczną w jej najpełniejszym wydaniu, a także pokazać późniejsze, wybitne realizacje założeń tego okresu. Tak więc obok Preludium cis-moll op. 45 Fryderyka Chopina czy Trzech romansów op. 94 Roberta Schumanna usłyszeliśmy Sonatę D-dur Camille’a Saint-Saënsa i Pour le piano Claude’a Debussy’ego. Nasze poszukiwania odpowiedzi na temat tego, czym dziś jest romantyzm artyści wzbogacili kompozycjami mniej znanymi, ale ze wszech miar zasługującymi na uwagę. Na to, żeby poszerzyły nasze spojrzenie, wzbogaciły refleksję. Bo oto usłyszeliśmy interesujące utwory Napoleona Coste – Cavatinę op. 37 oraz Cantilenę Les regrets a także Morceau de salon Jana Wenzla Kalliwody. 
Warto mocno podkreślić, że pomysłem na romantyczny wieczór w Dworku Chopina było umiejętne połączenie muzyki i słowa. Publiczność do znakomicie prezentowanej muzyki dostawała jeszcze uzupełnienie. Jakie? Grzegorz Łukawski – aktor Teatru Słowackiego w Krakowie – przedstawił swoje przekonujące interpretacje ballad Adama Mickiewicza, a mianowicie „Romantyczności”, „Świtezi” i „To lubię”. I w przekonaniu zasłuchanej, skoncentrowanej na muzyce i słowie publiczności taka idea się sprawdziła. Zresztą po raz kolejny. 
Twórcze podejście trójki wybitnych artystów do wybranych utworów z zasadniczego tematu kończącego się sezonu DFM oprócz tego, że zajmująco wypełniło wieczór, to jeszcze dało impuls i niepowtarzalną szansę na budowanie własnej odpowiedzi na pytanie zadane na wstępie. Konsekwencja w prezentowaniu muzyki romantycznej w jej różnorodnych wykonaniach podczas kolejnych koncertów to świetna okazja, żeby spróbować obiektywnie ocenić jej znaczenie i wpływ w naszym świecie, w naszej współczesności. Organizatorzy serdecznie do tego namawiają.
Autor tekstu Mieczysław Kowalcze
Fotografie Andrzej Lemiesz