sobota, 15 czerwca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównainneDziś oficjalnie ogłoszono, że powiaty Kłodzki, Ząbkowicki i Dzierżoniowski wprowadzają nową lokalną...

Dziś oficjalnie ogłoszono, że powiaty Kłodzki, Ząbkowicki i Dzierżoniowski wprowadzają nową lokalną walutę

- Advertisement -
- Advertisement -

Dziś oficjalnie ogłoszono, że powiaty Kłodzki, Ząbkowicki i Dzierżoniowski wprowadzają nową lokalną walutę – Dolnoślązaka. Decyzja ta podyktowana jest dążeniem do stworzenia silnej, lokalnej gospodarki oraz zwiększenia poczucia wspólnoty wśród mieszkańców.

Nowa waluta będzie wykorzystywana wyłącznie na terenie trzech wspomnianych powiatów, a jej stosowanie będzie obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców. Dolnoślązak ma zastąpić dotychczasowe płatności w złotówkach, euro czy dolarach.

Wzór dolnoślązaka zostanie wybrany w drodze plebiscytu, do którego zgłoszenia będą przyjmowane od dnia dzisiejszego. Oczekuje się, że na banknotach i monetach znajdą się wizerunki związane z tradycją i kulturą regionu. Przewiduje się wprowadzenie monet o nominałach 1, 2, 5, 10, 20 i 50 dolnoślązaków oraz banknotów o wartości 100, 200, 500 i 1000 dolnoślązaków.

Podobno pierwszymi monetami, które będą wprowadzone do obiegu, będą specjalne jednodolnoślązakowe monety z wizerunkiem słynnych mieszkańców regionu – Kłodzkiego Kubusia, Ząbkowickiej Żabki i Dzierżoniowskiego Delfina.

W ramach wprowadzenia nowej waluty, władze powiatów zdecydowały się na niecodzienny krok. Wszyscy mieszkańcy, którzy zgłoszą się w dniu dzisiejszym do urzędów, otrzymają jednorazowo 100 dolnoślązaków na zachętę. Ale uwaga! Promocja ta obowiązuje tylko dzisiaj, 1 kwietnia, więc warto się pospieszyć!

Oczywiście, przedstawiona sytuacja to tylko primaaprilisowy żart. Prawdziwa waluta Polski to złoty (PLN), a władze powiatów Kłodzkiego, Ząbkowickiego i Dzierżoniowskiego nie mają zamiaru wprowadzać żadnej nowej waluty. Przepraszamy, jeśli ten dowcip wprowadził nieco zamieszania. Życzymy wszystkim czytelnikom miłego dnia i dużo uśmiechu z okazji 1 kwietnia – Prima Aprilis!

 

obraz: Midjourney

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze