[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-4lc48l’ admin_preview_bg=”]
Przy wyborze miejsca na wypoczynek są dwie szkoły – góry i woda. A co gdyby tak połączyć te dwie rzeczy? Nie trzeba jechać do Genewy w Szwajcarii czy do krajów byłej Jugosławii. Bielawa w powiecie Dzierżoniowskim oferuje to wszystko, a nawet i więcej na miejscu.
Bielawskie Jezioro a właściwie zbiornik retencyjny do niedawna zwany Zbiornikiem Sudety to wyjątkowe miejsce – serce Bielawy. Całe życie miasta kręci się wokół tego miejsca, które jest część życia trzech ostatnich pokoleń Bielawian. Obecnie akwen mieści w sobie 1,46 mln litrów wody przy powierzchni 23 hektarów i średniej głębokości 6,5 metrów. To jeden z największych atutów turystycznych w powiecie Dzierżoniowskim.
Turyści i mieszkańcy mają do dyspozycji bogatą infrastrukturę turystyczno-wypoczynkową. Największą atrakcją jest strzeżona i piaszczysta plaża miejska na południowym brzegu jeziora, gdzie oprócz boiska do siatkówki jest również wypożyczalnia rowerów wodnych i kajaków. Jednak wielu mieszkańców lubi w okresie letnim wypoczywać na żelbetowej ścianie wału będącego zaporą do spiętrzenia wody. Najnowszymi atrakcją przy zbiorniku są odkryty basen z wodnym placem zabawa dla dzieci i wyciąg do nart wodnych.
Obok swoja siedzibę ma Klub Żeglarski “Wielka Sowa”, który lipcu i sierpniu organizuje rejsy po jeziorze dla wszystkich chętnych. Przez resztę sezonu letniego w klubie odbywają się również regaty np. o Puchar Starosty Dzierżoniowskiego. Klub prowadzi również działalność edukacyjno-rozrywkową organizując i udostępniając teren na ogniska czy zabawy integracyjne. Przy Bielawskim Jeziorze zlokalizowana jest również bogata oferta gastronomiczna, nowoczesne pole namiotowe i kursy z windsurfingu.
Centralnym punktem jest wyspa “Rybie Oko” na której znajdują się stanowiska do grillowania gdzie można miło spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Na miejsce można się dostać przechodzą przez jedyne w regionie molo. W pobliżu wejścia na wyspę znajduje się amfiteatr z fontanną wyświetlającą kolorowe iluminacje. Na miłośników ćwiczeń pod chmurką czeka siłownia plenerowa a dla najmłodszych plac zabawa.
Miejsce jest bardzo doceniane przez rowerzystów. W okolicy jest wiele ścieżek rowerowych. Natomiast deptak na szczycie ponad kilometrowego wału zwanego Koroną Jeziora to ulubione miejsce spacerowiczów i biegaczy. Jeśli ktoś preferuje bardziej spokojniej spędzić czas czy łowić ryby, może przysiąść na ławce lub na trybunach wokół jeziora. Jest to też miejsce organizacji Biegu Gladiatora.
Połacie otwartego teren to świetne miejsce na organizację imprez masowych. Oprócz dużych scen i wielu stanowiskach wystawienniczych, teren ten może pomieścić nawet 20 000 osób. To właśnie tam odbywają Dni Bielawy, Sudeckie Lato, czy od 22 lat Regałowisko Bielawa Reggae Festiwal – największy w Polsce a nawet i w Europie festiwal muzyki Reggae. Z inicjatyw lokalnych i oddolnych odbywają się również mniejsze imprezy czy pikniki rodzinne.
Dzięki położeniu geograficznemu Jezioro Bielawskie to fantastyczna baza wypadowa na szlaki Gór Sowich – najstarszych gór w Polsce. Leśnymi ścieżkami z okolicy możemy dojść do Leśnego Dworku, Kamionek w Pieszycach, na Przełęcz Trzech Buków czy na Kalenice. Okoliczne lasy to też nie lada gratka dla grzybiarzy. Dla amatorów jazdy rowerem po górach niedawno w okolicy jeziora uruchomiono wypożyczalnie rowerów. W sezonie letnim organizowane są też zawody rowerowe.
Zbiornik powstał w latach 1969-1973 na bezimiennym dopływie górskiego potoku Brzęczek. Pełne napełnienie zbiornika osiągnięto w 1974 r. Była to największa inwestycja hydrologiczna w tamtym okresie w południowej Polsce. Wodę zgromadzono na potrzeby technologiczne Bielawskich Zakładów Przemysłu Włókienniczego „Bieltex” i Zakład Przemysłu Bawełnianego „Bielbaw” S. A. Obecnie po upadku przemysłu włókienniczego jezioro pełni funkcję sportowo-rekreacyjną.
tekst: Remigiusz Biały
Foto: UM Bielawa, Klub Żeglarski “Wielka Sowa”, R. Biały
[/av_textblock]
[av_gallery ids=’2009,2014,2008,2010,2007,2006′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kv7pf1oq’ admin_preview_bg=”]
[av_slideshow size=’no scaling’ control_layout=’av-control-default’ conditional_play=” animation=’slide’ autoplay=’false’ interval=’5′ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kv7pogwv’]
[av_slide id=’1755′ av_uid=’av-2f21md’][/av_slide]
[/av_slideshow]