Ogłoszenia

Kamieniec Ząbkowicki nowym miastem na mapie Polski

Burmistrz Marcin Czerniec odebrał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego akt nadania praw miejskich dla Kamieńca Ząbkowickiego. Na uroczystość, która odbyła się w Warszawie, przybyli również przedstawiciele dziewięciu innych miejscowości, które wraz z początkiem 2021 roku stały się miastami.

– Na pewno była to bardzo podniosła chwila – mówi burmistrz kamienieckiej gminy Marcin Czerniec – W gronie 10 miejscowości, które w tym roku stały się miastami, Kamieniec jest największy. Miło mi było słyszeć, że podczas uroczystości premier odniósł się właśnie do Kamieńca podkreślając, że jest to historyczna chwila w historii naszej miejscowości i że Kamieniec już od dawna zasługiwał na prawa miejskie, choć z powodu różnych okolicznościach nie było to możliwe. Oznacza to, że wysiłek zarówno nas jak i naszych mieszkańców został dostrzeżony na samej górze. Bardzo ważne jest to, by inicjatywa oddolna i nasze działania były skorelowane z działaniami strony rządowej, w myśl starej zasady zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Stara maksyma Salustiusza mówi, że zgodą małe rzeczy wzrastają a niezgodą nawet największe się rozpadają. Ta myśl powinna przyświecać naszej gminie na następne dziesiątki lat.

Decyzja o nadaniu praw miejskich dla Kamieńca zapadła 31 lipca ubiegłego roku. Była ona poprzedzona niemal dwuletnimi staraniami władz gminy. By uzyskać prawa miejskie najpierw trzeba było przeprowadzić konsultacje i uzyskać zgodę mieszkańców. Z czym wiąże się uzyskanie praw miejskich przez Kamieniec? Na pewno z niczym przykrym dla mieszkańców gminy.

– Docierają do mnie różne nieprawdziwe informacje, rozpowszechniane przez osoby, które próbują wzbudzić niepokój wśród mieszkańców. Wykonaliśmy ciężką pracę by podnieść wyżej status naszej miejscowości i uważam, że trzeba dementować pomówienia, które mają miejsce. Mówi się na przykład, że będą dodatkowe opłaty a nauczyciele stracą dodatki wiejskie. Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że nikt z mieszkańców gminy Kamieniec Ząbkowicki na niczym nie straci, natomiast każdy w perspektywie czasu może tylko i wyłącznie zyskać – mówi burmistrz Marcin Czerniec.

Wszystkie podatki i opłaty kompletnie nie zależą od tego, czy mieszka się w mieście czy na wsi. Jeżeli ktoś nie wierzy, warto zapytać znajomych, którzy mieszkają na przykład w Bardzie, czy Złotym Stoku. Nie ma czegoś takiego, że w mieście płaci się inne, czy większe podatki niż na wsi. Podatki są uchwalane przez radnych na podstawie rozporządzenia rady ministrów, które obowiązuje w całej Polsce i nie ma tam możliwości wprowadzenia żadnych zwyżek, tylko dlatego, że mieszka się w mieście. Nie wzrosną również koszty funkcjonowania Urzędu. Jedyne co się zmieni, to pieczątki i tablica nagłówkowa na urzędzie, na których będzie napisane Urząd Miasta i Gminy Kamieniec Ząbkowicki.

Czy mieszkańcy będą musieli wymieniać dokumenty, prawa jazdy, dowody osobiste, uaktualniać wpisy w księgach wieczystych itp?

– W żadnym wypadku nie ma takiej potrzeby – informuje burmistrz – Żaden z mieszkańców nie będzie musiał wymieniać żadnych dokumentów, ani dowodów osobistych, ani rejestracyjnych, ani prawa jazdy. Dopiero wtedy, gdy te aktualne utracą ważność, będą wymieniane na nowe. Nie trzeba też ponosić żadnych dodatkowych opłat w księgach wieczystych. W przyszłości za to Kamieniec jako gmina miejsko – wiejska będzie mogła korzystać z programów i dofinansowań, które są przeznaczone dla małych miasteczek liczących do 10 tysięcy mieszkańców.

– Do tej pory oczywiście nie mogliśmy sięgać po te środki. Myślę, że zmieni się również perspektywa pozyskiwania inwestorów, którzy chcieliby na naszym terenie zainwestować swoje pieniądze, ponieważ lepiej jest postrzegana nawet niewielka miejscowość, która ma charakter miejski – mówi Marcin Czerniec

Dodatkowym impulsem rozwoju będzie również odrolnienie gruntów, które łatwiej będzie można przekwalifikować. Są tu duże przestrzenie do budownictwa wielorodzinnego i indywidualnego. Z pewnością z czasem wzrośnie także wartość nieruchomości należących do mieszkańców Kamieńca. Na pewno Kamieniec zyska również wizerunkowo i uzyska większą rozpoznawalność a wraz z nim nasze zabytki, które są chlubą gminy. To wszystko składa się na wielki potencjał, który staramy się wykorzystać i wzmacniać.

W Sylwestrową noc na Błoniach w Kamieńcu miała się odbyć wyjątkowa impreza podczas której mieszkańcy oprócz Nowego Roku mieli powitać również Kamieniec jako miasto. Pandemia pokrzyżowała jednak plany.

– W rok 2021 wchodzimy mimo wszystko spokojnie. Z uwagi na okoliczności nie odbędą się planowane uroczystości. Na pewno uroczyste podkreślenie faktu, że Kamieniec stał się miastem, będzie miało miejsce jeszcze w tym roku. Termin jest oczywiście zależny od sytuacji epidemiologicznej. Być może już najbliższa majówka będzie okazją do świętowania tego, co udało się nam wspólnie osiągnąć – mówi burmistrz Marcin Czerniec