niedziela, 19 maja, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaKudowski Skwer Kultury

Kudowski Skwer Kultury

- Advertisement -
- Advertisement -

Aktywni mieszkańcy to skarb w każdej gminie. Niezależnie od wielkości i regionu. Stowarzyszenie Fundus Glacensis ( działające w Kudowie-Zdroju od 20 lat) niemal od 10 lat szczególną ilość działań poświęca monitorowaniu i pobudzaniu aktywności mieszkańców Ziemi Kłodzkiej.

Dzięki projektom Funduszu Inicjatyw Obywatelskich udało nam się stworzyć Bazę Danych Ziemi Kłodzkiej w której jest kilkadziesiąt organizacji i kilkaset osób regularnie działających na terenie Ziemi Kłodzkiej. Ich pasje, zaangażowanie i aktywność wpływa na poprawę życia małych społeczności. Imponująca jest również różnorodność -od Kół Gospodyń Wiejskich, OSP, kluby sportowe , organizacje parafialne, przez badaczy historii, ekologów, wolontariuszy podczas wydarzeń, wspieranie niepełnosprawnych czy szczególnie podczas pandemii organizowanie akcji charytatywnych i pomocowych i wiele, wiele innych” – mówi prezes Fundus Glacensis Wojciech Heliński.

Skwer Kultury w uzdrowisku to pomysł mieszkańców- bo właśnie im jest dedykowany. Chodziło o stworzenie i wykreowanie przestrzeni publicznej, w której nie będą się czuli jak „na wczasach” tylko jak u siebie. Jego otwarcie miało miejsce w r.2019 ( dzięki środkom programu Lokalne Partnerstwa PAFW) a liczne wydarzenia zaplanowano na rok 2020. Niestety pandemia pokrzyżowała te plany. Ale mieszkańcy Kudowy są optymistami i wierzą, że rok 2021 będzie lepszy i szykują się do „Ponownego otwarcia”. Sam skwer to nieduży park ze sceną/wiatą ogrodową, placem zabaw i licznymi nasadzeniami. Wiele prac ziemnych jest efektem „Czynów społecznych” organizowanych przez stowarzyszenie. Teren jest własnością Kudowskiego Centrum Kultury i Sportu ale jest na tyle autonomiczny by mieszkańcy mogli korzystać z niego niezależnie od godzin otwarcia gminnej placówki kultury.

„Pierwsze elementy które powstały ( bo zakładamy , że skwer będzie się rozwijał) były odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców zbadanych poprzez liczne konsultacje i ankiety. W podobny sposób powstaje harmonogram działań- to jest szczególnie istotne w tej inicjatywie”-podkreśla Heliński.

W tworzenie planu aktywności brały również osoby indywidualne a także lokalne stowarzyszenia i instytucje ( Miejska Biblioteka Publiczna, Park Narodowy Gór Stołowych, Stowarzyszenie Cives Patriae, Kudowski SPON ).

Mieszkańcy Kudowy wierzą, iż „Ponowne Otwarcie” nastąpi w kwietniu br. Planują zatem piknik i warsztaty ogrodnicze, pokazy twórczości lokalnych artystów, spotkania miejscowych aktywistów.

Fundus Glacensis podczas pierwszej imprezy chciałby też uhonorować symbolicznymi wyróżnieniami osoby z Ziemi Kłodzkiej, które były szczególnie aktywne podczas pandemii w roku 2020. Niezależnie od skali działań. Szycie maseczek, robienie zakupów sąsiadom w kwarantannie, dostawa żywności kierowcom którzy utknęli na granicy RP-CZ podczas lockdownu czy akcja zbierania nakrętek, to tylko niektóre przykłady wspaniałych postaw obywatelskich.

 

Koncert i zabawa na świeżym powietrzu, bez maseczki- uśmiecha się prezes Fundus Glacensis– to chyba jedno z największych marzeń wielu Polaków. Oczywiście, że mamy świadomość jak płynna jest sytuacja i odpowiedzialnie odnosimy się do wszelkich obostrzeń. Zdrowie mieszkańców jest wartością nadrzędną. Nie mniej -planujemy tegoroczny sezon letni z nadzieją i wiarą- że będzie lepiej”

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Recent Comments