sobota, 20 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównainneMiędzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju coraz bliżej!

Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju coraz bliżej!

- Advertisement -
- Advertisement -

W dniach 24-28 sierpnia 2022 odbędzie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, czyli 60. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju.

Pierwszą edycję Festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy – Stanisława Moniuszki. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym jest Stanisław Rybarczyk, wybitny dyrygent i animator kultury. Organizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne Festiwal, w ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności, stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych, prezentując twórczość wielkiego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, jako Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, od lat jest Partnerem i wspiera Festiwal m.in. w działaniach merytorycznych.

W ciągu kilku sierpniowych festiwalowych dni w najpiękniejszych miejscach Kudowy:
w Teatrze Zdrojowym, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, na balkonie Sanatorium „Polonia”, a także w kudowskich kościołach wystąpi kilkudziesięciu śpiewaków i muzyków przede wszystkim z Polski, ale również i z Gruzji, Białorusi, Ukrainy i Austrii.

Niewątpliwym wydarzeniem w niezwykłych przestrzeniach Teatru Pod Blachą będzie Galowy Koncert Inauguracyjny pt. KONCERT SOLIDARNOŚCI POLSKO-UKRAIŃSKIEJ. To bardzo ważne wydarzenie dla Festiwalu świadczące o naszej solidarności z pogrążoną w wojnie Ukrainą.
Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż to właśnie 24 sierpnia jest dniem niepodległości Ukrainy.
Koncert zostanie wykonany przez artystów Chóru i Orkiestry Narodowej Opery Lwowskiej pod batutą Myron Yusypovych. W programie usłyszymy kompozycje m.in. St. Moniuszki, M. Lysenki, S. Gulaka-Artemovskego.

W Kościele Miłosierdzia Bożego będzie miał miejsce koncert chóralny CHÓRU „CONCORDIA”
(Chór Wolnej Białorusi). Kierownikiem artystycznym i dyrygentem chóru jest Galina Kazimirovskaya. W repertuarze usłyszymy pieśni polskie oraz białoruskie pieśni ludowe.

Inspirujący z pewnością będzie także panel dyskusyjny pt. „MONIUSZKO ZNANY I NIEZNANY”,
w którym udział wezmą cenieni
Paneliści: Elżbieta Janowska-Moniuszko, Jolanta Rostworowska, red. Tadeusz Deszkiewicz, red. Grzegorz Chojnowski, prof. Grzegorz Zieziula.

Czekają na nas w tym roku dwa koncerty kameralne m.in.  pieśni Moniuszki w wykonaniu męskiego zespołu wokalnego AFFABRE CONCINUI oraz koncert kameralny, ale zarazem podkreślający międzynarodowość naszego Festiwalu, czyli WIENER GLASSHARMONIKA DUO – Duet tworzy małżeństwo wiedeńskich muzyków Christa i Gerald Schoenfeldinger w programie m.in. St. Moniuszko Kurant I z Opery Straszny Dwór; St. Moniuszko Kotylion z Opery Hrabina; K. Dębski – Dumka for Glass Duo.

Zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie, które będzie miało miejsce w Teatrze Pod Blachą. Wystąpi Narodowy Chór Adżarii, BATUMI z Gruzji. Z pewnością już teraz możemy stwierdzić, że będzie to niezapomnianie wystąpienie, w którym GRUZINI ZAŚPIEWAJĄ MONIUSZKĘ!


Atrakcją Festiwalu będzie z pewnością widowisko finałowe, czyli Tańczące Fontanny do muzyki Stanisława Moniuszki.

 

„…Każdego dnia inspiracją do udziału w wydarzeniach festiwalowych niech stanie się hejnał festiwalowy, wieczorem – refleksja filmowa nad historią Festiwalu, a ostatniego dnia udajmy się wszyscy w tradycyjnym korowodzie moniuszkowskim,  by pokłonić się Stanisławowi Moniuszce, którego imię nosi Teatr Zdrojowy, by pokłonić się wybitnej śpiewaczce i wieloletniej dyrektorce Festiwalu Moniuszkowskiego – Marii Fołtyn, której pamiątkowa tablica wmurowana jest w ściany Teatru Zdrojowego, by okazać radość z kolejnego spotkania z dziełami Ojca Polskiej Opery Narodowej…”

Stanisław Rybarczyk

Dyrektor Artystyczny Festiwalu

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze