Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem i miesiąca świadomości nt. nowotworu piersi. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka, którą mieszkańcy Dzierżoniowa utworzyli na rynku, ale to nie wszystkie wydarzenia zorganizowane z tej okazji.

15 października jest Europejskim dniem walki z rakiem piersi. Z tej okazji miasto Dzierżoniów z dzierżoniowskim stowarzyszeniem Amazonek zorganizowało happening. Mieszkańcy rozwinęli różową wstęgę, która jest symbole walki z nowotworem. Do akcji przyłączyła się firma AVON, która z tej okazji prowadzi akcje „Różowa szminka”. Więcej w materiale filmowym.

Inicjatywa UM Dzierżoniów jest wydarzeniem w ramach „Różowego października” . 10 październik Stowarzyszenie Kobiet Amazonki zorganizowały spacer „Różową Wstęgą” z Rościszowa do Lasocina. Uczestników prowadził Tomasz Śnieżek- przewodnik sudecki i autor przewodnika po Górach Sowich. Kolejnym wydarzeniem będzie pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany sztuką i życiem meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, który można będzie zobaczyć 29 października na deskach Kinoteatru „Zbyszek”.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet – zapada na niego mniej więcej 1 na 20 pań. Bardziej narażone na tego raka są kobiety, których bliskie krewne cierpiały na raka piersi; przeszły operację usunięcia złośliwego guza z piersi; zaczęły miesiączkować przed 12. rokiem życia lub późno weszły w okres menopauzy (tj. po ukończeniu 50 lat); kobiety bezdzietne lub te, które urodziły pierwsze dziecko po 30-ce; panie otyłe oraz te, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce.

Nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny, dlatego tak ważne jest przypominanie kobietom o znaczeniu regularnych badań kontrolnych, mammograficznych czy cytologicznych. Najlepiej, gdyby panie raz w miesiącu same wykonywały tzw. palpacyjne badanie piersi. Powinny też domagać się regularnych badań podczas wizyt u ginekologa.