niedziela, 19 maja, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaImprezyMIESZKAŃCY DZIERŻONIOWA ROZWINĘLI RÓŻOWĄ WSTĘGĘ

MIESZKAŃCY DZIERŻONIOWA ROZWINĘLI RÓŻOWĄ WSTĘGĘ

- Advertisement -
- Advertisement -

[av_slideshow size=’featured’ control_layout=’av-control-default’ conditional_play=” animation=’slide’ autoplay=’false’ interval=’5′ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kv2uw384′]
[av_slide id=’1925′ av_uid=’av-4aoggf’][/av_slide]
[/av_slideshow]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-2gxru7′ admin_preview_bg=”]
Październik już od 1985 roku jest miesiącem walki z rakiem i miesiąca świadomości nt. nowotworu piersi. Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka, którą mieszkańcy Dzierżoniowa utworzyli na rynku, ale to nie wszystkie wydarzenia zorganizowane z tej okazji.

15 października jest Europejskim dniem walki z rakiem piersi. Z tej okazji miasto Dzierżoniów z dzierżoniowskim stowarzyszeniem Amazonek zorganizowało happening. Mieszkańcy rozwinęli różową wstęgę, która jest symbole walki z nowotworem. Do akcji przyłączyła się firma AVON, która z tej okazji prowadzi akcje „Różowa szminka”. Więcej w materiale filmowym.

Inicjatywa UM Dzierżoniów jest wydarzeniem w ramach „Różowego października” . 10 październik Stowarzyszenie Kobiet Amazonki zorganizowały spacer „Różową Wstęgą” z Rościszowa do Lasocina. Uczestników prowadził Tomasz Śnieżek- przewodnik sudecki i autor przewodnika po Górach Sowich. Kolejnym wydarzeniem będzie pierwszy polski spektakl teatralny inspirowany sztuką i życiem meksykańskiej malarki Fridy Kahlo, który można będzie zobaczyć 29 października na deskach Kinoteatru „Zbyszek”.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet – zapada na niego mniej więcej 1 na 20 pań. Bardziej narażone na tego raka są kobiety, których bliskie krewne cierpiały na raka piersi; przeszły operację usunięcia złośliwego guza z piersi; zaczęły miesiączkować przed 12. rokiem życia lub późno weszły w okres menopauzy (tj. po ukończeniu 50 lat); kobiety bezdzietne lub te, które urodziły pierwsze dziecko po 30-ce; panie otyłe oraz te, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce.

Nowotwór piersi wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny, dlatego tak ważne jest przypominanie kobietom o znaczeniu regularnych badań kontrolnych, mammograficznych czy cytologicznych. Najlepiej, gdyby panie raz w miesiącu same wykonywały tzw. palpacyjne badanie piersi. Powinny też domagać się regularnych badań podczas wizyt u ginekologa.
[/av_textblock]

[av_gallery ids=’1914,1915,1916,1917,1924,1926′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kv512x90′ admin_preview_bg=”]

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Recent Comments