sobota, 20 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaWydarzenia lokalneMłyny papiernicze w Dusznikach Zdroju na drodze do UNESCO - pierwsze posiedzenie...

Młyny papiernicze w Dusznikach Zdroju na drodze do UNESCO – pierwsze posiedzenie Komitetu Wspierającego już 17 marca!

- Advertisement -
- Advertisement -

Pierwsze posiedzenie Komitetu Wspierającego Inicjatywę Seryjnego Wpisu Młynów Papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się 17 marca 2023 r. w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju. Celem Komitetu jest monitorowanie stanu realizacji projektu oraz udzielanie niezbędnego wsparcia Muzeum Papiernictwa w jego działaniach, dotyczących przygotowania nominacji.

W skład Komitetu weszło piętnastu przedstawicieli województwa dolnośląskiego oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Spotkanie będzie okazją do omówienia postępów projektu oraz działań, które należy podjąć w najbliższych miesiącach.

Młyny papiernicze w Dusznikach Zdroju to wyjątkowe zabytki przemysłowe, które mają szansę zostać wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W ramach projektu, który prowadzi Muzeum Papiernictwa, przeprowadzona zostanie kompleksowa konserwacja i renowacja młynów, aby zachować ich walory historyczne i kulturowe.

Podczas spotkania Członkowie Komitetu będą mieli okazję zapoznać się z walorami zabytkowego młyna papierniczego w Dusznikach Zdroju oraz z bieżącymi potrzebami, jeśli chodzi o prace konserwatorskie. Wartość historyczna i kulturowa tych młynów nie tylko ma znaczenie dla Polski, ale dla całego świata, dlatego też ich ochrona i zachowanie jest priorytetem dla wszystkich.

Projekt wpisu młynów papierniczych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest realizowany przez Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju przy wsparciu województwa dolnośląskiego oraz ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Cieszymy się, że tak ważna inicjatywa doczekała się takiego wsparcia, co daje nadzieję na pomyślne zakończenie projektu i zabezpieczenie przyszłości tych wyjątkowych zabytków.

Przypominamy nasz materiał wideo z XXI Święta Papieru

Historia młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju sięga XVII wieku, kiedy to powstał tam pierwszy zakład produkujący papier. W kolejnych wiekach młyn przechodził przez różne ręce i stopniowo rozwijał swoją produkcję, aż osiągnął swoją szczytową formę w XIX wieku, kiedy to stał się jednym z największych producentów papieru w Europie Środkowej.

W czasie II wojny światowej młyn został zniszczony, jednak już w 1948 roku podjęto decyzję o jego odbudowie. W kolejnych dziesięcioleciach młyn przeszedł przez różne etapy rozwoju, aż w końcu w 1995 roku został zamknięty, a jego wnętrze przekształcono w muzeum papiernictwa.

Dzisiaj muzeum to jedno z najważniejszych miejsc związanych z historią produkcji papieru w Europie, a wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO miałby na celu uhonorowanie wkładu dusznickiego młyna oraz innych europejskich papierni w rozwój przemysłu papierniczego, jak również ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego związanego z tą branżą.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze