Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój to jeden z najciekawszych obiektów kulturalnych Ziemi Kłodzkiej.
Muzealne wystawy prezentują historię papiernictwa, technologię przemysłu papierniczego oraz dzieje polskiego pieniądza papierowego i sztukę papieru. Każdy zwiedzający może również wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wykonane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę.
Muzeum prezentuje również bardzo interesujące wystawy czasowe, których wspólnym mianownikiem jest oczywiście papier.
Zapraszamy do ich objerzenia!
„O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego” – 7 lipca – 22 października 2023 r.
Wystawa prezentuje aktualny stan wiedzy na temat papierów czerpanych wytwarzanych w historycznym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju. Stanowi próbę odpowiedzi na pytania, jaka była receptura na ten wyjątkowy papier, jaki wpływ na jego trwałość miała lokalna woda źródlana, skąd pozyskiwano surowce do jego produkcji i jakie z tym wiązały się problemy dla właścicieli młyna. Ukazuje, jak wyglądała praca szmaciarza, bez którego trudu nie byłoby dawniej papieru. Ekspozycja uwidacznia również ewolucję znaków wodnych stosowanych na przestrzeni wieków w dusznickiej papierni oraz ich wykorzystanie w historycznych dokumentach.
„Przestrzeń relacji” – 22 lipca 2023 – 7 stycznia 2024 r.
Wystawa w muzealnej Galerii sztuki papieru prezentująca twórczość studentów i absolwentów Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kuratorem wystawy jest dr hab. Magda Soboń, prof. uczelni, kierownik Pracowni Papieru.
„Dziedzictwo kulturowe UNESCO. Czesko-polski ślad” – 23 czerwca – 15 września 2023 r.
Wędrująca wystawa plenerowa, prezentująca osobowości z zakresu kultury, związane z Czechami i Polską oraz czeskie dobra kultury wpisane na listę UNESCO. Wystawa autorstwa Jiřego Králíka.