sobota, 20 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaMuzeum Papiernictw w Dusznikach Zdrój zaprasza na nowe wystawy.

Muzeum Papiernictw w Dusznikach Zdrój zaprasza na nowe wystawy.

- Advertisement -
- Advertisement -

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój to jeden z najciekawszych obiektów kulturalnych Ziemi Kłodzkiej.

Muzealne wystawy prezentują historię papiernictwa, technologię przemysłu papierniczego oraz dzieje polskiego pieniądza papierowego i sztukę papieru. Każdy zwiedzający może również wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wykonane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę.

Muzeum prezentuje  również bardzo interesujące wystawy czasowe, których wspólnym mianownikiem jest oczywiście papier.

Zapraszamy do ich objerzenia!

 

„O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego” – 7 lipca – 22 października 2023 r.

Wystawa prezentuje aktualny stan wiedzy na temat papierów czerpanych wytwarzanych w historycznym młynie papierniczym w Dusznikach-Zdroju. Stanowi próbę odpowiedzi na pytania, jaka była receptura na ten wyjątkowy papier, jaki wpływ na jego trwałość miała lokalna woda źródlana, skąd pozyskiwano surowce do jego produkcji i jakie z tym wiązały się problemy dla właścicieli młyna. Ukazuje, jak wyglądała praca szmaciarza, bez którego trudu nie byłoby dawniej papieru. Ekspozycja uwidacznia również ewolucję znaków wodnych stosowanych na przestrzeni wieków w dusznickiej papierni oraz ich wykorzystanie w historycznych dokumentach.

 

„Przestrzeń relacji” – 22 lipca 2023 – 7 stycznia 2024 r.  

Wystawa w muzealnej Galerii sztuki papieru prezentująca twórczość studentów i absolwentów Pracowni Papieru Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kuratorem wystawy jest dr hab. Magda Soboń, prof. uczelni, kierownik Pracowni Papieru.

„Dziedzictwo kulturowe UNESCO. Czesko-polski ślad” – 23 czerwca – 15 września 2023 r.

Wędrująca wystawa plenerowa, prezentująca osobowości z zakresu kultury, związane z Czechami i Polską oraz czeskie dobra kultury wpisane na listę UNESCO. Wystawa autorstwa Jiřego Králíka.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze