poniedziałek, 17 marca, 2025
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaSamorządNie będzie upamiętnienia rocznicy stanu wojennego. Będzie 20 tys. dla imigrantów.

Nie będzie upamiętnienia rocznicy stanu wojennego. Będzie 20 tys. dla imigrantów.

- Advertisement -
- Advertisement -

Za nami już listopadowe sesje rad miast i powiatów z regionu. Radni podjęli szereg decyzji, ale na szczególną uwagę zasługuje sesja Rady Powiatu Kłodzkiego, która opowiedziała się przeciw uczczenia 40. rocznicy stanu wojennego i obrony polskich granic. Natomiast Rada Miejska Dzierżoniowa przekazała 20 tys. na ogrzewalnie dla potrzebujących w Michałowie (woj. podlaskie). 

Sesja Rady Powiatu Kłodzkiego z 30 listopada rozpoczęła się od złożenia wniosku przez radnych PiS-u o włączenie w porządek obrad punktów o podjęcie uchwał ze stanowiskami w sprawie obrony polskich granic i poparcia dla służb mundurowych i w sprawie 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Pierwotny porządek obrad nie przewidywał podjęcia takich uchwał. Z tego względu Radni klubu PiS wyszli z inicjatywą, którą argumentowali, że są to rzeczy bieżące i ważne dla wspólnoty powiatu kłodzkiego i kraju.

W trakcie dyskusji nad zmianą porządku obrad wypowiedział się Starosta Powiatu Kłodzkiego Maciej Awiżeń:

„Bardzo bym prosił Państwa z PiS-u, żebyście  to państwo wycofali, ponieważ to są tematy bardzo poważne, na tyle poważne, że nie należy ich traktować  na zasadzie na kolanie. Radni mają się teraz natychmiast zapoznać i wprowadzać swoje poprawki, bo niekoniecznie wszystko co tu jest napisane, każdy chciałby poprzeć. Po drugie to nie są rzeczy które stały się nagle i są bardzo pilne. O tym że jest rocznica stanu wojennego to wiemy już od dawna. Jesteśmy w listopadzie póki co, więc to nawet nie jest grudzień. Myślę że nic się nie stanie czy 15 dni później czy 15 dni wcześniej będzie ustalone stanowisko w sprawie 40. rocznicy stanu wojennego (…)”

 Same wnioski nie budziły zastrzeżeń ze strony radcy prawnego. Przewodniczący, Starosta i koalicyjna większość była zaskoczona tymi wnioskami, dlatego zarządzono przerwę, aby cała rada mogła się zapoznać. Wątpliwości radnych spoza klubu PiS dotyczyły treści merytorycznej, natomiast przewodniczący podkreślał, że takie wnioski powinny być złożone 7 dni przed sesją, najpierw procedowane w komisjach, aby wypracować wspólną treść do zaakceptowania przez wszystkie stronnictwa a dopiero później na sesji rady i powinny być przedłożone wcześniej, chociaż statut powiatu nie przewiduje przeszkód, aby wnioski przedłożone już na sesji zostały przyjęte. Ostatecznie radni z Platformy Obywatelskiej i Porozumienia Samorządowego Ziemi Kłodzkiej opowiedziała się przeciw zmianie porządku obrad i projekty nie były dalej procedowane.

 

Na sesji Rady Miejskiej Dzierżoniowa z dnia 29 listopada na początku obrad Burmistrz Dariusz Kucharski wniósł o uzupełnienie porządku obrad o punkt, w którym rada miałaby się zająć uchwałą o udzieleniu pomocy finansowej Gminie Michałowo jako wsparcie finansowe przy organizacji ogrzewalni przeznaczonej na punkt pomocy osobom potrzebującym w Michałowie. Wniosek został przyjęty, włączony do porządku obrad, a później radni przegłosowali uchwałę na mocy której z budżetu Dzierżoniowa do Michałowa (woj. podlaskie) trafi 20 tys. złotych. 

„Chodzi w tym wypadku o pomoc finansową dla samorządu, nawet nie sąsiedniego, a samorządu polskiego. (…) Widzimy od wielu miesięcy sytuację na naszej granicy. (…) Zadzwoniłem do burmistrza Michałowa zapytałem czy jest taka potrzeba. (udzielenia wsparcia finansowego-red.) Jeżeli tak, to mówię, że będę przekonywał Radę Miejską do udzielenia takiej pomocy ze względu na to że chcemy wesprzeć tych biednych ludzi, którzy gdzieś tam się znaleźli z różnych względów. Czy to ich wina, czy nie ich wina. Natomiast myślę, że nikt nie powinien przymykać oczu na tą tragedię, która się dzieje, gdzie na granicy umierają dzieci, umierają kobiety, też mężczyźni, (…) Pan Burmistrz Michałowa stwierdził, że oni zdecydowali o stworzeniu takiego punktu wsparcia. Ten punkt funkcjonuje przy ośrodku pomocy społecznej w tej miejscowości, przy ich ogrzewalni, gdzie w zasadzie te osoby, które przekroczą tą granicę, czy legalnie czy nielegalnie, znajdują zawsze pomoc.”

tak uzasadniał wniosek o dodanie do porządku obrad punktu o tę uchwałę Burmistrz Dzierżoniowa Dariusz Kucharski. Podobnego dofinansowania udzieliły też Poznań, Sierakowice (woj. pomorskie) czy Lublin. Zorganizowano też zbiórkę internetową na ten cel, gdzie zebrano już ponad 340 000 zł. 

Gmina Michałowo jest w Województwie podlaskim; powiat białostocki i bezpośrednio graniczy z Białorusią. Znalazła się na pierwszej linii frontu walki z kryzysem migracyjnym wywołanym przez reżim A.Łukaszenki i Rosję. Znajduję się tam też placówka Straży Granicznej z ośrodkiem dla imigrantów. Pieniądze z Dzierżoniowa mają trafić na ogrzewalnie organizowaną przez gminę. Jak przyznaje w rozmowie z TVRegion Wiceburmistrz Michałowa Konrad Sikora: „jest to ogrzewalnia dla osób potrzebujących, nie ważne czy to uchodźcy czy ktoś inny. Poza tym Michałowo (miasto i siedziba gminy – red.) znajduje się 20 km od granicy i nie mamy u siebie problemów związanych z kryzysem”. Władze Gminy podejmują też szereg innych akcji solidarnościowych z imigrantami.

 

AGT

Foto: Starostwo Powiatowe w Kłodzku i UM Dzierżoniów

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze