wtorek, 12 listopada, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaEkologiaNIE DLA SPALARNI ŚMIECI! W BIELAWIE TRWAJĄ KONSULTACJE SPOŁECZNE

NIE DLA SPALARNI ŚMIECI! W BIELAWIE TRWAJĄ KONSULTACJE SPOŁECZNE

- Advertisement -
- Advertisement -

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Bielawie wyszła naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i przeprowadza konsultacje w sprawie budowy spalarni śmieci.  Bielawianie są stanowczo przeciw tej inwestycji.  Inwestor przekonuje, że inwestycja niesie wiele korzyści i nie będzie problem dla  miasta. Jednak uzależnia jej powstanie od społecznej akceptacji. 

Imię, nazwisko, adres i podpis w takiej formule mieszkańcy wypowiadają się na temat budowy elektrociepłowni dla paliwa  RDF – wysokokalorycznej frakcji pozyskanej z odpadów komunalnych, nie nadających się do recyklingu. Inwestorem jest  firma ECO Sp. z o. o. z Pieszyc. Spalarnia miałby powstać przy ul. Ceglanej w Bielawie. Więcej na ten temat w materiale filmowy. 

Cała historia zaczęła się w styczniu 2021 r. wraz z wydaniem decyzji środowiskowej o “Budowie instalacji do energetycznego spalania RDF na terenie Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie”. Jak przekonuje Burmistrz Andrzej Hordyj nie miała możliwość nie wydać takiej decyzji. O tym mówił na spotkaniu z Radą Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej oraz na czerwcowej sesji rady miasta. Wniosek spełnia wszystkie ustawowe wymagania. 

Inwestycja miałby powstać przy ul. Ceglanej w Bielawie. Dopuszcza to obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego dla tej część miasta, uchwalony w grudniu 2015 r. za kadencji Burmistrza Piotra Łyżwy. Kategoria miejsca, gdzie wyznaczono miejsce potencjalnej inwestycji brzmi “tereny magazynowania i przetwarzania odpadów”.  Poprzednio obowiązujący plan dla tego obszaru dopuszczał jedynie możliwość gospodarowania odpadami, bez jego przetwarzania.  Rejon usytuowany jest około 840 m od najbliższy domów w Bielawie, niecałe 2 km od zabudowań Dzierżoniowa i 500 m od domów przy ul. Parkowej w Pieszycach.

Pod wpływem niezadowolenia mieszkańców 15 lipca 2021 r. Burmistrz Andrzej Hordyj  zadeklarował:
Chcę jednak zapewnić, iż w trosce o interes Gminy i jej mieszkańców, podejmę wszelkie możliwe działania, aby uniemożliwić realizację przedmiotowej inwestycji w Bielawie!!! 

Już na najbliższej sesji Rady Miejskiej Bielawy, przedłożę projekt uchwały o zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który nie dopuści do budowy w Bielawie spalarni odpadów. “ – czytam na w oświadczeniu zamieszczonym na stronie UM. 

W sierpniu  na sesji rady miasta odbyło się spotkanie z inwestorem oraz przedstawicielami branży gospodarowania odpadami, aby przybliżyć społeczeństwu czym jest RDF i jakie plany ma firma Panów Drozdowskich. Radni podjęli także decyzje o rozpoczęciu zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, aby zablokować budowę spalarni. Obecnie Urząd przewiduje, że prace potrwają 8-9 miesięcy, ale w 2022 r. sprawa zostanie zamknięta.  

 Spalarnia miałby produkować energię elektryczną i cieplną dla Bielawy i Dzierżoniowa. Obecnie ciepłownia należąca do Spółdzielni w Bielawie wystarczająco  zaspokaja potrzeby miasta. A jak przyznał rady Krzysztof Molasy taka decyzja miałaby sens przy zakończeniu działalności obecnej ciepłowni.  

W decyzji zostało ustalony próg 27 tys. ton spalania odpadów RDF rocznie.  Jednak jest to pierwszy z trzech etapów, które chce zrealizować spółka ECO.  Na sierpniowej sesji Rady Miasta przedstawiciel spółki Pan Marek Drozdowski przekonywał, że ilość spalanych odpadów będzie zależeć od ilości wytworzonej energii. Obecnie spółka gromadzi około 50 tys. ton odpadów komunalnych z czego 30 tys. Mogłoby posłużyć jako materiał RDF. Widzimy tutaj, że istnieje potrzeba dodatkowego sprowadzania surowca,  dla osiągnięcia wyznaczonych celów w drugim i trzecim etapie inwestycji. Wpłynęłoby to na wzmożony ruch drogowy na krajowej ósemce i skrzyżowaniu w Łagiewnikach.  

Z korzyści jakie wskakuje inwestor to m in. rozwiązanie problemów ze składowaniem odpadów, praktycznie go wyeliminowując, nowe miejsca pracy czy przeniesienia siedziby spółki z Pieszyc do Bielawy. To wiązałoby się  ze zwiększonymi dochodami z podatku CIT dla gminy. Natomiast popiół powstały ze spalenia byłby sprzedawany na budowę dróg, co rozwiązałoby problem ze składowaniem potencjalnie groźnym dla środowiska odpadem. 

 

Źródło: UM Bielawa i SM Bielawa
Foto: TVregion 

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze