niedziela, 26 maja, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaLokalne działaniaObchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie

- Advertisement -
- Advertisement -

Szanowni Państwo, witam zgromadzonych 1 marca 2021 roku przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Dzierżoniowie, by oddać hołd tym, którzy walczyli przez lata o wolną i Niepodległą Polskę.

Jeszcze parę lat temu, nie tak dawno było o Nich cicho. Nie mówiło się wcale, albo tylko źle. Od początku chciano Ich zohydzić, wymazać, wytępić pamięć o Nich, dlatego mordowanych nocą w ubeckich katowniach chowano w bezimiennych zbiorowych dołach śmierci.

Ale prawda po latach spod ziemi wyziera i upomina się o należną naszym Bohaterom pamięć i cześć. Dzieje się tak dzięki organizacjom kombatanckim, społecznikom i historykom, w tym szczególnie pracownikom Instytutu Pamięci Narodowej. Istotne zasługi położył na tym polu Prezydent Profesor Lech Kaczyński, m.in.. wnosząc do Sejmu RP w 2010 roku ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci„Żołnierzy Wyklętych”. Dzieje się tak również dzięki zaangażowaniu młodzieży, która widzi i ceni ofiarę żołnierzy antykomunistycznego podziemia i uczestniczy w różnych formach jej upamiętniania.

„Chłopcy z lasu”, jak o Nich mówiono… To pokolenie, które w niezwykły sposób dało świadectwo swej wierności Ojczyźnie. Armia Niezłomnych. Oni dobrze wiedzieli, czym jest dla Polski przyniesiona na bagnetach przez sowietów wolność, czym jest stalinowski reżim i komunistyczne zniewolenie. Było Ich około 200 tysięcy. W latach 1944 – 56 z rąk polskich i sowieckich komunistów zginęło 9 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tys. wyroków śmierci na polskich patriotach. Jakże piękne i znaczące są słowa Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój”: „ Wielu z was myśli może, że prędzej zginiemy, niż doczekamy się wolnej Polski. Być może mają rację. Ale z naszej walki, naszej krwi i ofiary wyrośnie niepodległa i wspaniała Ojczyzna. My możemy tego nie doczekać, ale nasze wnuki ją zobaczą i może wtedy wspomną o nas, którzy walczymy i giniemy za nią.”

Ppłk. Ciepliński w jednym z grypsów z celi więziennej, które zyskały już miano świadectwa i testamentu Polski Walczącej, urastając do symbolu krzyku całego pokolenia mordowanego przez instytucje komunistycznego państwa, pisał do syna: „Kochaj Polskę i miej Jej dobro na uwadze zawsze. Ona musi zająć w świecie właściwe miejsce i uzyskać dobrobyt oraz szczęście wszystkich obywateli. […]Musisz kształcić swój umysł, zdobyć szerokie wiadomości. Ucz się pilnie. Wyjedz na studia za granicę.. Staraj się tam zapoznać z bieżącymi problemami życia naukowego, gospodarczego, społecznego, kulturalnego i politycznego. Pamiętaj, że musisz wrócić do kraju z wiadomościami pozytywnymi i gruntownymi. Co szlachetne i wielkie – przyjmuj, co płytkie i nikczemne – odrzucaj. ”

I przytoczę jeszcze słowa rotmistrza Witolda Pileckiego -swoisty testament, który my mamy wypełnić. Musimy wypełnić. „Kochajcie ojczystą ziemię. Kochajcie swoją świętą wiarę i tradycję własnego narodu. Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznawanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem”…

Oni, żołnierze niepodległościowego podziemia ponad własne życie ukochali Polskę.

Jako historyk, jako poseł Ziemi Dolnośląskiej dziękuję uczestnikom dzisiejszego spotkania w Dzierżoniowie – Prawu i Sprawiedliwości, Ruchowi Społecznemu im. Lecha Kaczyńskiego, Obywatelskiemu Ruchowi Patriotycznemu, Gazecie Polskiej II, Grupie Rekonstrukcji Historycznej, Ruchowi Młodych Patriotów i wszystkim przybyłym którzy zechcieli uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości Cześć i wieczna chwała Bohaterom !

Z wyrazami szacunku i serdecznym pozdrowieniem

 

Michał Dworczyk

Poseł na Sejm RP

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Recent Comments