sobota, 20 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaWydarzenia lokalnePierwsze takie wydarzenie w historii Wałbrzycha – przysięga Terytorialsów!

Pierwsze takie wydarzenie w historii Wałbrzycha – przysięga Terytorialsów!

- Advertisement -
- Advertisement -

[av_image src=’https://tvregion.pl/wp-content/uploads/2021/11/zima-przysiega-9.jpg-1125×630.jpeg’ attachment=’2690′ attachment_size=’featured_large’ copyright=” caption=” styling=” align=’center’ font_size=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ hover=” appearance=” link=” target=” id=” custom_class=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=’av-kwm4us33′ admin_preview_bg=”][/av_image]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” id=” custom_class=” av_uid=”]
W zimowej aurze w niedzielę, 28 listopada 2021 r.,  żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyli przysięgę wojskową. Uroczystość odbyła się na Wałbrzyskim Rynku a uczestniczyli w niej kombatanci, powstańcy warszawscy, parlamentarzyści Dolnego Śląska na czele z posłanką do Parlamentu Europejskiego Panią Anną Zalewską oraz Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Panem Ireneuszem Zyską. Swoją obecnością zaszczycili także samorządowcy, komendanci i szefowie instytucji mundurowych oraz wielu innych zaproszonych gości. Najważniejszymi uczestnikami tego wydarzenia oprócz żołnierzy składających przysięgę byli ich rodzice i najbliżsi.

Uroczystą przysięgę wojskową złożyło 50 żołnierzy, którzy 16 dni spędzili na  szkoleniu poligonowym, przeprowadzonym na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu. Za uzyskanie wysokich wyników w szkoleniu oraz duże zaangażowanie w realizacji zadań Dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyróżnił listem gratulacyjnym sześciu żołnierzy:

szer. Marię Huber, szer. Dominika Łuczyńskiego, szer. Romana De-Hann, szer. Dominika Żurawskiego, szer. Katarzynę Rochmińską oraz mł. chor. Roberta Malewskiego. Rodzicom wyróżnionych gratulacje osobiście składał Dowódca Brygady, posłanka do Parlamentu Europejskiego Pani Anna Zalewska oraz Wicewojewoda Dolnośląski Pan Jarosław Kresa.

Podczas uroczystości przesłanie do żołnierzy składających przysięgę skierował Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak, którego list odczytała posłanka do PE Pani Anna Zalewska: „… jesteście żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej – formacji  wojskowej, która w praktyce, w działaniu potwierdza swoją wartość. Terytorialsi wspierają dzisiaj Straż Graniczną, Policję oraz wojska operacyjne w obronie naszej wschodniej granicy. Służą pomocą społeczności z terenów przygranicznych. Dbają o bezpieczeństwo Polski. Skutecznie i z poświęceniem realizują zadania, do których zostali powołani. Gratuluję decyzji o wstąpieniu w szeregi 16 DBOT. Wierzę, że w ten sposób wymiernie przyczynicie się do wzmocnienia bezpieczeństwa Waszego regionu i całego kraju…”. – napisał Minister Mariusz Błaszczak.

To już piąta w tym roku i jedenasta w ogóle przysięga w mającej dwa lata 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tym razem jednak odbyła się w Wałbrzychu, gdzie planowanej jest wkrótce formowanie 163 batalionu lekkiej piechoty. 

Przysięga wojskowa jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu nie tylko żołnierza, ale też jego dowódcy. Gratulując żołnierzom i ich rodzinom, płk Artur Barański, dowódca dolnośląskich Terytorialsów powiedział: 

Składam najserdeczniejsze życzenia i  gratulacje moim najmłodszym żołnierzom. Nałożenie munduru żołnierza Wojska Polskiego to odpowiedzialna i ważna decyzja w życiu każdego człowieka. Szczególnie w dzisiejszej sytuacji udowadniacie, że zależy Wam na bezpieczeństwie Ojczyzny oraz swoich bliskich w lokalnych społecznościach. Wam i Waszym najbliższym, którzy wspierali Was przez ostatnie 16 dni serdecznie gratuluję!”.

Przysięga wojskowa to tradycja, która pozwala poczuć pełną więź ze swoją Ojczyzną. Czyni żołnierza odpowiedzianym za lokalną społeczność, determinuje do działań, których celem jest wspieranie słabszych i potrzebujących pomocy. 

Wojska Obrony Terytorialnej to już ponad 32 000 ochotników, którzy chcą i potrafią pomagać. Udowadniają to każdego dnia.  Reagują w przypadku sytuacji kryzysowych i  wystąpienia klęsk żywiołowych. Podczas wojny ich celem jest wsparcie wojsk operacyjnych. Dlatego jednym z zadań szkoleniowych jest regularne podnoszenie gotowości bojowej żołnierzy. 

Wśród terytorialsów można spotkać ludzi reprezentujących wiele grup zawodowych, są to m.in. pielęgniarki, informatycy, nauczyciele, urzędnicy, sportowcy, kierowcy. Wszystkich łączy jedno, otwartość na potrzeby innych, kreatywność, odwaga, empatia, pracowitość. Bo pomaganie nie zwalnia mundurowych z dalszych ćwiczeń, których celem jest podnoszenie własnych kwalifikacji i umiejętności typowo wojskowych.         

Przysięga wojskowa jest jednym z symboli narodowych. W jej treści zawarte są wartości bliskie Polakom. Nadają one sens służbie wojskowej, uczą odpowiedzialności. Gruntują również sprawy fundamentalne, czyli odpowiedzialność za obywateli i oddanie Ojczyźnie. 

[/av_textblock]

[av_gallery ids=’2690,2689,2688,2687,2686,2685,2683,2684,2682,2681,2678,2677,2676,2675,2674,2673,2679,2680,2672,2671,2670′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kwm4u928′ admin_preview_bg=”]

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze