Na dzierżoniowskim cmentarzu komunalnym powstał Pomnik Dzieci Utraconych. To miejsce pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice.
Dziś w Polsce około 25% poczętych dzieci nie zostaje donoszonych na skutek poronienia. Pochówek dziecka, o który ze względu na nieprecyzyjne przepisy wciąż w naszym kraju nie jest łatwo, stanowi jedyną chrześcijańską formę pożegnania się rodziców z dzieckiem i godnego przeżycia żałoby. Stąd inicjatywa budowy pomnika i powstania symbolicznego grobu – miejsca modlitwy rodziców, którzy utracili dziecko, także w bliższej i dalszej przeszłości, i nie wiedzą, co się z nim stało. Gmina organizuje pochówek osobom zmarłym na jej terenie, w tym dzieciom martwo urodzonym oraz tym wskutek poronienia, bez względu na czas trwania ciąży, które zostały narodzone w Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie, jeżeli nie ustalono osób uprawnionych do sprawienia im pogrzebu lub osoby uprawnione nie skorzystały z prawa do pochowania zwłok. Dzieci chowane są w wyznaczonej zbiorowo mogile zlokalizowanej na terenie Cmentarza Komunalnego w Dzierżoniowie, po uprzednim dokonaniu kremacji i umieszczeniu popiołów w urnie. Koszty związane z przygotowaniem i utrzymaniem zbiorowej mogiły pokrywa miasto.
Zadanie w zakresie organizacji pochówku realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie. Miejsce to jednocześnie przypomina wszystkim o godności życia ludzkiego od momentu poczęcia, jak również uwrażliwiać będzie nasze serca na dar przyjęcia każdego życia.
Pragniemy, aby pomnik dziecka nienarodzonego miał także wymiar symboliczny, dla tych rodziców, którym nie było dane pochować własnego dziecka – mówi Anna Skrzyńska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Dzierżoniowie.
Fundatorem pomnika jest Marek Sadek, firma Globgranit.
Fot: UM Dzierżoniów