Ogłoszenia

Ponad miliard zł inwestycji światowego potentata spożywczego na terenach od Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

Dzięki działaniom Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Środzie Śląskiej (woj. dolnośląskie) powstanie ultranowoczesny i zrównoważony środowiskowo zakład PepsiCo produkujący przekąski. Projekt przyczynia się do stałego, zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki, tworzenia nowych miejsc pracy, a także rozwoju lokalnych społeczności.

Przemysław Bożek Prezes LSSE S.A.

Miesiące negocjacji i rozmów połączone z ciężką pracą naszych specjalistów przyniosły zamierzony efekt. Na 30 hektarowej działce powstanie największa inwestycja PepsiCo w Polsce. To krok w przyszłość, krok w nowoczesne technologie oraz krok w bezpieczne i ekologiczne miejsca pracy. – podkreśla Przemysław Bożek Prezes LSSE S.A.

Inwestycja to prawie 55 000 m2 zabudowanej powierzchni, na której zatrudnienie znajdzie ponad 450 osób. 8 linii produkcyjnych o najniższym zużyciu mediów (wody, energii, gazu) na 1 kg produkcji oraz technologie przyszłości, czyli pasywna technologia budynku produkcyjnego o najwyższych parametrach ekologicznych – pierwszy na świecie obiekt PepsiCo zaprojektowany w oparciu o pomiar emisji CO2 w całym cyklu życia: projektu, budowy i eksploatacji, to główne filary odpowiedzialności ekologicznej PepsiCo.

Jestem dumny, że nasza strefa będzie miejscem, w którym nowoczesne technologie wspierają rozwiązania proekologiczne dążąc do poprawy jakości życia i pracy mieszkańców naszego regionu -dodaje Prezes Bożek

Fabryka to także ochrona środowiska, dlatego obiekt docelowo ma posiadać własne rozwiązania fotowoltaiczne na budynku biurowym, najlepszą w swojej klasie zakładową podczyszczalnie ścieków oraz punkty zasilania samochodów elektrycznych na parkingu osobowym. Zakład ma osiągnąć neutralność klimatyczną do 2035 roku.

 

Inwestycja będzie opierać się o lokalnych dostawców, będąc impulsem dla dalszego rozwoju polskiego rolnictwa. Nowy zakład przyczyni się jeszcze większej współpracy z polskimi rolnikami dostarczającymi ziemniaki i kukurydzę uprawiane wyłącznie w sposób zrównoważony.

 

To z czego cieszę się najbardziej to wsparcie dla polskiego rolnictwa. Rozmawiając z naszymi inwestorami wielokrotnie podkreślaliśmy, jak ważny jest wpływ inwestycji na środowisko, gospodarkę ale przede wszystkim na rolnictwo i mieszkańców regionu. Inwestycja, to dodatkowe 60 000 ton ziemniaków rocznie, od 10 000 ton kukurydzy w 2023 roku do 30 000 ton kukurydzy w 2027 roku oraz ponad 20 nowych lokalnych dostawców – Piotr Wojtyczka Wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.