Szlak wodny Nysy Kłodzkiej przebiega od Bystrzycy Kłodzkiej przez Kłodzko i Bardo do wsi Topola – na najładniejszym górskim odcinku rzeki Nysy Kłodzkiej. Najciekawszym elementem szlaku jest antecedentny przełom Gór Bardzkich. Po drodze warto zwiedzić niezwykle interesujące i malowniczo położone miejscowości. 

Cały szlak liczy w sumie 52 km długości i podzielony został na trzy jednodniowe etapy. Początek szlaku usytuowano na moście we wsi Zabłocie, gdzie tradycyjnie rozpoczyna się coroczny Ogólnopolski Spływ Kajakowy Nysa Kłodzka, który odbywa się w długi weekend majowy. Meta spływu znajduje się w Ośrodku Bartniki – na tej wysokości kończy się również górski charakter rzeki i rozpoczynają Jeziora Zaporowe. Szlak na proponowanym odcinku jest wprawdzie dość uciążliwy, ale walory krajobrazowe okolic i piękno Przełomu Bardzkiego z pewnością wynagrodzą wszelkie niedogodności.

Obecnie rzeka służy turystom do aktywnego wypoczynku, gdzie wiele podmiotów gospodarczych prowadzi działalność usługowo-turystyczną. Oprócz spływu pontonowego przedsiębiorcy oferują swoim klientom wiele innych ciekawych atrakcji m.in. wypożyczalnia rowerów, wycieczki z przewodnikiem po Górach Bardzkich czy terenowe a nawet Paintball. Okolica ma bogatą bazę hotelową na najwyższym poziomie. 

Przełom Bardzki to środkowy, najbardziej malowniczy odcinek Nysy Kłodzkiej o długości 14 km pomiędzy Ławicą (Młynowem) a Bardem. Ze względu na swój urok i historię powstania przełom ten nazywany jest Cudem Sudetów. Rzeka w tym miejscu przecina Góry Bardzkie kilkoma meandrami, tworząc tzw. przełom antecedentny. Geneza powstania przełomu w okolicach Barda wiąże się z erozją rzeki, która tworzyła sobie drogę wraz ze wznoszeniem się okolicznych Gór Bardzkich, charakteryzujących się skomplikowaną budową geologiczną. Płynąca rzeka wcinała się zbocza gór tworząc przełom o głębokości 150 metrów! 

W okresie zlodowacenia skandynawskiego lądolód przedostał się przez Przełom Bardzki w Kotlinę Kłodzką. Po jego ustąpieniu woda ponownie wyżłobiła swoje koryto nadając mu obecny wygląd. Wnikliwa analiza geomorfologiczna prowadzi do stwierdzenia, że sama rzeka jest starsza niż otaczające ją wzniesienia. Nysa Kłodzka, wykonując szerokie meandry, płynie szybkim nurtem, osiągającym szerokość do 60 metrów. Na zakolach podmyte, strome brzegi opadają skalnymi urwiskami o wysokości przekraczającej 20 metrów.

Tekst: Remigiusz Biały 

Źródło i Foto: UM Bardo