sobota, 15 czerwca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaPrzełomiacy z Barda.

Przełomiacy z Barda.

- Advertisement -
- Advertisement -

Zespół Przełomiacy z Barda działa przy Centrum Kultury i Bibliotece w Bardzie. Jest to zespół wielopokoleniowy, w którym występują nie tylko dorośli, ale także młodzież i dzieci, powstał w maju 2017 roku i już miesiąc później występował w spektaklu Nocy Świętojańskiej w Bardzie. W tym samym czasie zawiązała się również kapela zespołu. Od samego początku przygotowywany był program ludowy głównie regionu żywieckiego. W repertuarze są tradycyjne pieśni i tańce ludowe. We wrześniu 2017 roku zespół zaprezentował swoje wykonania na Festiwalu Tradycji Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej. Od tego czasu Przełomiacy systematycznie uczestniczą w lokalnych imprezach miasta Bardo, typu dożynki i imprezy okolicznościowe dla mieszkańców oraz bierze czynny udział w Jarmarku Wielkanocnym a także Święcie Trzech Króli. Zespół koncertuje również w innych miastach: Kłodzku, Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Ząbkowicach Śląskich, Wrocławiu. Poszerzył się też repertuar o pieśni i tańce dolnośląskie, sądeckie, rzeszowskie,
a także tańce narodowe. Stroną artystyczną grupy zajmuje się Mirosława Kieloch, kapelą Paweł Mikosz a organizacją koncertów i strojami zajmuje się Magdalena Topolanek.

Co roku Zespół kolęduje w Bazylice Mniejszej w Bardzie a także w innych okolicznych miejscowościach. W tym roku z powodu pandemii ilość koncertów została ograniczona jednak nagrany został koncert w kolędowy, który wyemitowany został w pierwszym dniu Świąt Bożego Narodzenia.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze