sobota, 20 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaTeatr Stajnia Metamorficzna wystąpił na festiwalu TEATROPOLIS w Łodzi.

Teatr Stajnia Metamorficzna wystąpił na festiwalu TEATROPOLIS w Łodzi.

- Advertisement -
- Advertisement -

Teatr Stajnia Metamorficzna z małej miejscowości Nowina pod Ziębicką odnosi ogólnopolskie sukcesy, będąc bardzo aktywnym na scenie teatralnej. W tym roku zespół wystąpił na trzech festiwalach monodramów z przedstawieniem „Mięso” w reżyserii Jacka Wilantewicza i w wykonaniu Tamary Yelchaninovej. Spektakl zdobył już łącznie 9 nagród i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Najbardziej prestiżowym osiągnięciem było zdobycie wysokiej nagrody na festiwalu sztuki aktorskiej Teatropolis w Łodzi, który jest jednym z najważniejszych wydarzeń tego rodzaju w Polsce. Organizatorzy postawili na wysoką jakość, zapraszając najbardziej interesujące teatry offowe i instytucjonalne. Wybór spektakli na etap konkursowy dokonał Andrzej Seweryn, który wyłonił 8 spektakli spośród kilkudziesięciu zgłoszonych. „Mięso” zostało zaprezentowane na Scenie MONOPOLIS 25 marca 2023 r. w odrestaurowanym budynku łódzkiej wytwórni monopolowej, który obecnie służy jako centrum kulturalne.

Konkurencja na festiwalu była bardzo silna, z udziałem takich teatrów jak:

  • „Byk” z Teatru Studio w Warszawie, autorstwa Szczepana Twardocha i Roberta Talarczyka,
  • „Ginczanka. Przepis na prostotę życia” z Teatru Łaźnia Nowa i Bałtyckiej Agencji Artystycznej, napisane przez Piotra Rowickiego i wyreżyserowane przez Annę Gryszkówną,
  • „Zapowiada się ładny dzień” w reżyserii Magdy Skiby i wykonaniu Joanny Gonschorek,
  • „Prime time” w reżyserii Anny Sroki-Hryń i wykonaniu Sławomira Grzymkowskiego, produkcja Fundacji Kreatywna Przestrzeń,
  • „Dziennik przebudzenia” w wykonaniu Adama Ferencego i Joanny Kosierkiewicz, opracowany na podstawie zapisków Jerzego Pilcha przez Marię Kupryjanowicz,
  • „Macbeth” z Divadlo Kontra ze Spiskiej Nowej Wsi na Słowacji, w adaptacji Klaudyny Rozhin i wykonaniu Petera Čižmára,
  • „Miłość Ci wszystko wypaczy – Musicalowa Rewia Absurdu” w wykonaniu Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka, autorką tekstu jest Barbara Sanecka, a reżyserem Adam Zgrajka.

Jury w składzie Andrzej Seweryn, Robert Więckiewicz, Dorota Kędzierzawska, Katarzyna Janowska i Krzysztof Witkowski postanowiło przyznać w kategorii Debiut nagrodę Teatrowi Stajni Metamorficznej za Niezapomnianą Kreację Aktorską Tamary Yelchaninovej w spektaklu „Mięso” oraz dla spektaklu „Miłość ci wszystko wypaczy” w wykonaniu Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka. W kategorii Open, Grand Prix zostało przyznane Joannie Gonshorek za spektakl „Zapowiada się Ładny dzień” produkcji Teatru Heleny Modrzejewskiej z Legnicy. Finałowa gala i rozdanie nagród odbyło się 27 marca 2023 r., podczas Międzynarodowego Dnia Teatru. Galę prowadził Maciej Sztur, który bawił publiczność dowcipami.

Twórcy spektaklu „Mięso” dzielą się swoimi wrażeniami z festiwalu: „Publiczność była zachwycona naszym spektaklem. Otrzymaliśmy wiele pochlebnych opinii, a nawet podpisaliśmy pierwsze autografy. To ogromny sukces dla naszego teatru, który zwrócił na siebie uwagę znakomitych autorytetów w dziedzinie sztuki teatralnej i filmowej. Udzieliliśmy wywiadu, a rozmowę z nami przeprowadził Pan Robert Sakowski. Mieliśmy okazję porozmawiać z Panią Dorotą Kędzierzawską oraz Panem Robertem Więckiewiczem, który podziwiał grę Tamary. Pan Robert uścisnął mi dłoń i powiedział: 'Tamara, masz wielki ogień, który zapala się na scenie. Trzymam kciuki za was i wasz teatr.’ Chcielibyśmy serdecznie podziękować organizatorom i jurorom, zwłaszcza Panu Andrzejowi Sewerynowi, który dał nam szansę wystąpienia na deskach Sceny Monopolis. To ogromny zaszczyt i radość z możliwości oglądania Mistrza podczas Pokazu Mistrzowskiego. Andrzej Seweryn wielokrotnie podkreślał, że tam, gdzie dzieje się sztuka, granice zacierają się i nieistotne jest, czy teatr pochodzi z małej miejscowości czy wielkiego miasta – liczy się przekaz i sposób jego przekazywania. I tak właśnie stało się podczas Teatropolis.”

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze