niedziela, 26 maja, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaImprezyToruńskie pierniki w dzierżoniowskim muzeum

Toruńskie pierniki w dzierżoniowskim muzeum

- Advertisement -
- Advertisement -

[av_image src=’https://tvregion.pl/wp-content/uploads/2021/11/pierniki-muzeum-1500×630.jpg’ attachment=’2485′ attachment_size=’featured_large’ copyright=” caption=” styling=” align=’center’ font_size=” overlay_opacity=’0.4′ overlay_color=’#000000′ overlay_text_color=’#ffffff’ animation=’no-animation’ hover=” appearance=” link=” target=” id=” custom_class=” av_element_hidden_in_editor=’0′ av_uid=’av-kw6rmn9q’ admin_preview_bg=”][/av_image]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” id=” custom_class=” av_uid=”]
18 listopada w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbył się wernisaż wystawy „Świat Toruńskiego Piernika”,  która połączona była z warsztatami. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jej sponsorem jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S. A.

Na wystawie  przedstawione były dawne tradycje piernikarstwa szczególnie toruńskiego, rzemiosło oraz świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu. Na przygotowanej ekspozycji zaprezentowano  m.in. rzeźbione formy ze słynnej toruńskiej kolekcji, nowożytne naczynia cynowe, formy do cukierków czy piernikowe opakowania. Dodatkowym elementem wystawy będą warsztaty własnoręcznego formowania pierników ozdobnych.

O wystawie, historii toruńskich pierników i piernikarstwa na Śląsku opowiadał przedstawiciel Muzeum Okręgowego w Toruniu Pan Krzysztof Lewandowski: „(…) Mamy m.in. rekonstrukcję Kogi. To były kupieckie statki, które pływały po morzach jeszcze w późnym średniowieczu. A kupiectwo było związane z piernikiem, bo piernik to przede wszystkim mąka, miód i przyprawy korzenne ,które kupcy i rzemieślnicy  musieli sprowadzać. Mąka czy miód na naszych ziemiach są, nawet tutaj w Dzierżoniowie, gdzie pierniki też się robiło. W okolicach śląska tradycje piernikarskie są równie długie, a nawet pierwsze wzmianki o piernikarstwie na ziemiach Polski pochodzą właśnie ze Świdnicy”.

Z okazji wystawy dzierżoniowskie muzeum, przygotowało pierniki ozdobne z motywem Gór Sowich. Wypieki były wykonywane za pomocą specjalnie zamówionej formy wyżłobionej w drewnie na wzór tych używanych w średniowieczu. Wystawę można zwiedzać  do 16 stycznia 2022 r. od wtorku do piątku i w niedzielę. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

„Chcemy naszym mieszkańcom pokazać najważniejsze elementy kulturowe, które są cechami charakterystycznymi i polską chlubą i myślę że to jest ta podstawowa inspiracja do zorganizowania tej inicjatywy”. – powiedział o wystawie  Henryk Smolny, dyrektor Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa.

Tekst i foto: Remigiusz Biały i UM Dzierżoniów
[/av_textblock]

[av_gallery ids=’2492,2491,2490,2489,2488,2487,2486,2484,2483,2482,2481,2475,2476,2477,2478,2479,2480,2474′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kw6rlq9h’ admin_preview_bg=”]

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Recent Comments