18 listopada w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa odbył się wernisaż wystawy „Świat Toruńskiego Piernika”, która połączona była z warsztatami. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Okręgowe w Toruniu oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Toruniu. Jej sponsorem jest Fabryka Cukiernicza „Kopernik” S. A.
Na wystawie przedstawione były dawne tradycje piernikarstwa szczególnie toruńskiego, rzemiosło oraz świat XIX-wiecznego przemysłu i handlu. Na przygotowanej ekspozycji zaprezentowano m.in. rzeźbione formy ze słynnej toruńskiej kolekcji, nowożytne naczynia cynowe, formy do cukierków czy piernikowe opakowania. Dodatkowym elementem wystawy będą warsztaty własnoręcznego formowania pierników ozdobnych.
O wystawie, historii toruńskich pierników i piernikarstwa na Śląsku opowiadał przedstawiciel Muzeum Okręgowego w Toruniu Pan Krzysztof Lewandowski: „(…) Mamy m.in. rekonstrukcję Kogi. To były kupieckie statki, które pływały po morzach jeszcze w późnym średniowieczu. A kupiectwo było związane z piernikiem, bo piernik to przede wszystkim mąka, miód i przyprawy korzenne ,które kupcy i rzemieślnicy musieli sprowadzać. Mąka czy miód na naszych ziemiach są, nawet tutaj w Dzierżoniowie, gdzie pierniki też się robiło. W okolicach śląska tradycje piernikarskie są równie długie, a nawet pierwsze wzmianki o piernikarstwie na ziemiach Polski pochodzą właśnie ze Świdnicy”.
Z okazji wystawy dzierżoniowskie muzeum, przygotowało pierniki ozdobne z motywem Gór Sowich. Wypieki były wykonywane za pomocą specjalnie zamówionej formy wyżłobionej w drewnie na wzór tych używanych w średniowieczu. Wystawę można zwiedzać do 16 stycznia 2022 r. od wtorku do piątku i w niedzielę. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.
„Chcemy naszym mieszkańcom pokazać najważniejsze elementy kulturowe, które są cechami charakterystycznymi i polską chlubą i myślę że to jest ta podstawowa inspiracja do zorganizowania tej inicjatywy”. – powiedział o wystawie Henryk Smolny, dyrektor Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa.
Tekst i foto: Remigiusz Biały i UM Dzierżoniów