W kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich niedawno pojawiły się trzy nowe witraże, upamiętniające trzech błogosławionych pallotynów, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej. Postacie te to błogosławiony Józef Jankowski SAC, błogosławiony Józef Stanek SAC oraz błogosławiony Richard Henkes SAC. Wszyscy trzej poświęcili się służbie Bogu i ludziom aż do końca. Przybliżmy ich sylwetki oraz historie, które stały się inspiracją dla tych wyjątkowych witraży.
1. Błogosławiony Józef Jankowski SAC (1910-1941)
Urodzony 17 listopada 1910 roku w Wałczu, Józef Jankowski był synem Józefa i Marii z domu Łukaszewicz. W 1929 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Pallotynów w Wadowicach. Studiował filozofię i teologię w Wyższym Seminarium Duchownym Pallotynów w Ołtarzewie. Po zdobyciu święceń kapłańskich w 1934 roku, został mianowany prefektem w pallotyńskim gimnazjum w Ołtarzewie oraz wikarym w parafii św. Józefa w Warszawie.
W 1939 roku, tuż po wybuchu wojny, został aresztowany przez gestapo i osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Stutthofie. Tam był poddawany różnym torturom, a mimo to nie stracił wiary ani ducha. Zginął śmiercią męczeńską 16 października 1941 roku, zostając zabity przez strzał w tył głowy. Józef Jankowski został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku.
2. Błogosławiony Józef Stanek SAC (1916-1944)
Urodzony 4 kwietnia 1916 roku w Wólce Grodziskiej, Józef Stanek był synem Jana i Marii z domu Szymańskiej. W 1935 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Pallotynów. Przyjął święcenia kapłańskie w 1939 roku, tuż przed wybuchem II wojny światowej. W czasie wojny służył jako kapelan Armii Krajowej, wspierając duchowo żołnierzy walczących w obronie ojczyzny.
W 1944 roku, podczas powstania warszawskiego, pomagał rannym i umierającym, niosąc im pociechę duchową. 23 września 1944 roku, został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie jenieckim w Pruszkowie. Następnie został powieszony na ulicy Solec w Warszawie. Józef Stanek został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 roku.
3. Błogosławiony Richard Henkes SAC (1900-1945)
Richard Henkes urodził się 26 maja 1900 roku w Ruppach, w Niemczech, jako syn Jakuba i Anny z domu Höffner. W 1923 roku wstąpił do Zgromadzenia Księży Pallotynów w Limburgu. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, przyjął święcenia kapłańskie w 1925 roku. Przez wiele lat służył jako nauczyciel i wychowawca młodzieży w różnych pallotyńskich placówkach. Był również znanym przeciwnikiem nazizmu, otwarcie krytykując politykę Hitlera.
W 1943 roku został aresztowany przez gestapo i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Tam, dobrowolnie zgłosił się do opieki nad chorymi na tyfus, pomagając w miarę możliwości zarówno ciałem, jak i duchem. Niestety, sam również zaraził się tą groźną chorobą. Zmarł 22 lutego 1945 roku, będąc świadkiem heroicznej miłości bliźniego i męczeństwa za wiarę. Richard Henkes został beatyfikowany przez papieża Franciszka w 2019 roku.
Te trzy postacie błogosławionych pallotynów, choć o różnych losach, łączy wspólna służba Bogu i ludziom aż do końca. Warto zatem przybliżyć ich życiorysy i na ich przykładzie budować własną wiarę oraz miłość bliźniego.
Warto odwiedzić kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ząbkowicach Śląskich, aby zobaczyć te piękne witraże, które oddają hołd tym trzem męczennikom. Przypominają one o sile ducha i odwadze, jaką wykazali błogosławieni Józef Jankowski, Józef Stanek i Richard Henkes w obliczu przeciwności.
Zachęcamy również do uczestnictwa w nadchodzącej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej (EDK), która odbędzie się w najbliższy piątek. Trasa EDK rozpocznie się właśnie w Ząbkowicach Śląskich, a zakończy w Wambierzycach. Jest to doskonała okazja, aby pogłębić własną duchowość.
Niech historia błogosławionych Józefa Jankowskiego, Józefa Stanki i Richarda Henkesa będzie dla nas przypomnieniem, jak cenna jest wiara oraz jak ważne jest stawanie po stronie dobra, nawet gdy wymaga to najwyższego poświęcenia.