Ustawa o Ochotniczych Strażach Pożarnych przeszła przez Senat

16 grudnia 2021 r. zakończyło się 34. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 23 ustawy, wśród nich ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Wcześniej odbyłą się dyskusja, a swój głos wdyskusji wniósł m.in. senator Aleksander Szwed .

Ustawa gwarantuje:

  • świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku
    kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach  ratowniczych.
  • legitymację strażaka ochotnika,
  • ochronę prawną druhów,
  • szczególnie zasłużeni i wyróżniający się druhowie OSP będą mogli zostać honorowani odznaczeniem – Krzyżem św. Floriana,nadawanym przez Prezydenta RP

 

Strażacy OSP, w tym członkowie młodzieżowej drużyny pożarniczej, którzy wzorowo wykonują swoje obowiązki, będą mogli także otrzymać specjalne wyróżnienie nadawane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w postaci Odznaki Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej”.

uregulowane zostały kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu/śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych.

 „W dniu dzisiejszym procedujemy kolejną ważną inicjatywę jaką podjął rząd Premiera Mateusza Morawieckiego. Jest nią wyczekiwana ustawa o ochotniczych strażach pożarnych. (…) Jednostki OSP stanowią ponad 96 proc. ogólnej liczby jednostek ochrony przeciwpożarowej w Polsce, będąc tym samym najliczniejszą grupą ratowników. (…) Walcząc o życie, zdrowie i mienie pokazują, jak powinno wyglądać współdziałanie oparte na profesjonalizmie, wysokich umiejętnościach i życzliwości.”. – powiedział Aleksander Szwed – Senator RP z okregu nr. 5 w przemówieniu na sali plenarnej Senatu w trakcie procedowania.

 

Poniżej prezentujemy całość przmówienia:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W dniu dzisiejszym procedujemy kolejną ważną inicjatywę, jaką podjął rząd premiera Mateusza Morawieckiego. Jest to ustawa o ustanowieniu „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025”, o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025” oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu, ochrona życia, zdrowia i mienia obywateli to priorytetowe zadania służb porządku publicznego nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, u podstaw których tkwi idea służby społeczeństwu i przestrzegania prawa.

„Od sprawnego funkcjonowania tych służb zależy bezpieczeństwo każdej jednostki oraz całego państwa. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne muszą funkcjonować w złożonej i zmieniającej się przestrzeni publicznej. Kluczowe znaczenie w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa obywateli i ochronę porządku publicznego w Polsce odgrywa Policja. Dominująca rola tej formacji w sferze kształtowania bezpieczeństwa publicznego jest niepodważalna. Przez pryzmat funkcjonowania Policji, a właściwie skuteczności w zakresie realizacji zadań ustawowych, szczególnie tych związanych z zapobieganiem popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz przeciwdziałaniem zjawiskom kryminogennym, a także reakcji na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców na poziomie lokalnym w zakresie dostępności Policji, oceniać można ogólne poczucie bezpieczeństwa obywateli i wizerunek tej formacji.

Kształtowanie i utrzymywanie przez państwo oczekiwanego przez społeczeństwo stanu bezpieczeństwa zobowiązuje do monitorowania współczesnych problemów zachodzących w świecie społecznym i podejmowanie adekwatnych działań w sferze funkcjonowania służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kraju. Dopełnieniem powyższego jest zagwarantowanie samym funkcjonariuszom, zważywszy na charakter podejmowanych przez nich czynności – częstokroć realizowanych z narażeniem życia – mechanizmów mających na celu zwiększenie atrakcyjności, motywacji i wyszkolenia w służbie, przyczyniając się do wzmocnienia tych formacji.

Realizacji tej misji służyć ma Program modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025 (zwany dalej «Programem») przyjmowany ustawą o ustanowieniu «Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025» oraz zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw. Będzie on kolejnym, trzecim programem wieloletnim, zapewniającym modernizację formacji w zakresie wyposażenia technicznego i potencjału ludzkiego. Po dwóch dotychczasowych programach modernizacji formacji konieczne jest dalsze realizowanie inwestycji budowlanych, a także zastosowanie najnowszych rozwiązań technicznych i technologicznych w zakresie wyposażenia w sprzęt transportowy, uzbrojenia i techniki specjalnej, informatyki i łączności, oraz wyposażenia osobistego i ochronnego funkcjonariuszy.

Kolejnym istotnym obszarem modernizacji będzie wzmocnienie kapitału ludzkiego, głównie w zakresie istotnego zwiększenia motywacyjności, atrakcyjności, bezpieczeństwa służby i pracy oraz podniesienia poziomu wyszkolenia i kwalifikacji funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, poprzez podwyższenie uposażeń i wynagrodzeń, jak również zwiększenie nakładów na rozwój szkolenia, w tym szczególnie szkół policyjnych w zakresie dalszej modernizacji bazy dydaktyczno-szkoleniowej oraz zwiększenia poziomu i efektywności kształcenia”.

W Sejmie za projektem ustawy głosowało 430 posłów, 5 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Zdecydowanie popieram niniejszą ustawę. Dziękuję bardzo.

 

Agaton