sobota, 20 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaImprezyW Dolnośląskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących otworzyliśmy klasę...

W Dolnośląskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących otworzyliśmy klasę Mistrzostwa Sportowego w Blind Football.

- Advertisement -
- Advertisement -

W marszałkowskiej szkole – Dolnośląskim Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących utworzono klasę Mistrzostwa Sportowego w Blind Football.

„Od września uruchamiamy pierwszy w Polsce oddział Mistrzostwa Sportowego osób z niepełnosprawnościami. Do tej pory klasy mistrzostwa sportowego tworzone były dla uczniów pełnosprawnych. Świetnie, że kolejne bariery w podejściu do niepełnosprawności przełamujemy w naszym regionie, we Wrocławiu”Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

„Dzięki dobrej współpracy i wsparciu ze strony Ministerstwa Sportu, udało się nam przygotować program tworzenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego, który właśnie został zatwierdzony przez Ministerstwo. Dzięki temu, w Ośrodku utworzymy oddział, gdzie dzieci niewidome i niedowidzące będą mogły uczyć się i rozwijać swoje umiejętności w dyscyplinie blind football. Rekrutacja trwa, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu i do naszej szkoły.”Robert Warchalewski, Dyrektor DSOSW nr 13.

 

Klasa Mistrzostwa Sportowego Blind Football przyjmie maksymalnie 10 uczniów. Nabór trwa, a więcej informacji na temat rekrutacji można znaleźć na stronie www szkoły: https://www.oswdn.pl/rekrutacja.

To nie koniec, ponieważ szkoła będzie starać się o utworzenie klas sportowych w kolejnych dyscyplinach osób z niepełnosprawnościami – takich jak goalball i showdown.

Blind football to odmiana piłki nożnej dla osób niewidomych oraz słabowidzących. W skład każdej drużyny wchodzi pięciu zawodników, którzy przystępują do gry z opaskami na oczach i ochraniaczami na nogach. Specjalna piłka, która wydaje dźwięki, powoduje, że zawodnicy z łatwością mogą się zorientować, w którym kierunku zmierzać. Zawodnicy komunikują się miedzy sobą za pomocą ustalonych przez siebie słów, ale najważniejszym z nich jest hiszpańskie słowo „voy”, które oznacza „idę”. Wypowiedziane słowo „voy” pomaga zawodnikom ustalić pozycję kolegów. W tej dziedzinie sportu wymagana jest wyjątkowa koordynacja ruchowa i ścisła współpraca pomiędzy graczami. Ważne też jest zaufanie. Za fundament gry uważa się komunikację, ponieważ dzięki nasłuchiwaniu komend gracze są w stanie usłyszeć podpowiedzi przewodników i siebie nawzajem.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze