środa, 24 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaLokalne działaniaW Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP

W Legnicy powstanie baza szkoleniowo-ćwiczeniowa dla Sił Zbrojnych RP

- Advertisement -
- Advertisement -

24 lipca br. Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej – gen. bryg. Maciej Klisz
i Prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Przemysław Bożek podpisali w obecności Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Elżbiety Witek oraz Ministra Obrony Narodowej – Mariusza Błaszczaka, list intencyjny w sprawie utworzenia w Legnicy obiektu szkoleniowego, który przeznaczony będzie m.in. dla WOT.

Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego utworzenia w Legnicy obiektu szkoleniowego dla wojska nie jest przypadkowe i wiąże się z planami wzmocnienia krajowego potencjału obronnego. Jest to wspólna inicjatywa Prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Przemysława Bożka, Dowódcy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk. Artura Barańskiego oraz lokalnych władz samorządowych. Pomysł utworzenia struktur Brygady w Legnicy powstał już na początku 2022 roku ze względu na potrzeby taktyczno-operacyjne, lokalizację miasta na mapie województwa oraz dużą liczbę żołnierzy będących mieszkańcami powiatu legnickiego.

Bezpieczeństwo jest sprawą niezwykle istotną. Mamy takie położenie geopolityczne, które powoduje, że o bezpieczeństwie musimy myśleć, bo zagrożenie jest realne – powiedziała podczas uroczystości Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej i Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma zapewnić dogodne warunki do rozmieszczenia pododdziałów WOT w województwie dolnośląskim. Na terenie Legnicy powstanie hala wykorzystywana na potrzeby stacjonowania i szkolenia batalionu lekkiej piechoty 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sformowanie struktur 16 DBOT w Legnicy pozwoli na zmniejszenie odległości do wysuniętych najdalej na południe rejonów województwa dolnośląskiego, co wpłynie na sprawność reagowania oraz umożliwi rozszerzenie zakresu szkolenia żołnierzy o dodatkowe obiekty.

Zapewnienie odpowiedniej lokalizacji, spełniającej wymagania zakwaterowania
i szkolenia żołnierzy oraz przechowywania sprzętu wojskowego, jest warunkiem niezbędnym do przygotowania analiz operacyjnych dotyczących lokalizacji kolejnej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnych w województwie dolnośląskim. Podpisany dzisiaj list intencyjny to pierwszy, ale bardzo ważny krok w skomplikowanym procesie zwiększenia obecności żołnierzy w oliwkowych beretach w centralnej części województwa dolnośląskiego
– zaznaczył gen. bryg. Maciej Klisz, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kompleks wojskowy w Legnicy ma składać się m.in. z budynku koszarowo-biurowego, garażu z warsztatem, biura przepustek, wartowni i krytej strzelnicy. Obiekty te będą wykorzystywane przez wszystkich żołnierzy 16 DBOT.

Jestem bardzo zadowolony, że pomysł który wraz z dyrektorem Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej  panem Przemysławem Bożkiem jest realizowany w tak krótkim czasie. Legnica znajduje się w strategicznym miejscu na mapie województwa, więc dołożyliśmy wspólnie wszelkich starań, aby Wojsko Polskie zagościło tu ponownie. – powiedział płk Artur Barański dowódca 16 DBOT –  Utworzenie nowego kompleksu wojskowego jest dla nas wielkim krokiem
w rozwijaniu potencjału Brygady –
dodał.

16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej jest budowana na solidnym fundamencie – wartościach i zasadach, które są dla Terytorialsów drogowskazem. Na nich budujemy także społeczną odpowiedzialność za mieszkańców województwa dolnośląskiego. Terytorialność jest dla nas kluczem. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. To przynależność do regionu i zamieszkującej go społeczności, z której się wywodzimy, którą znamy „jak własną kieszeń”.

16 DBOT liczy obecnie 2000 żołnierzy, zwiększenie struktury o pododdziały
w Legnicy pozwoli w niedalekiej przyszłości przyjąć do Brygady kilkuset kolejnych Terytorialsów.

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze