środa, 24 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaHistoriaWielka Sobota - dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota – dzień ciszy i oczekiwania

- Advertisement -
- Advertisement -
Fra Angelico - "Zstąpienie do otchłani"
Fra Angelico – „Zstąpienie do otchłani”

Wielka Sobota jest ostatnim dniem Wielkiego Tygodnia, poprzedzającym święto Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to dzień wyciszenia i oczekiwania na przyjście
Chrystusa, który zasnął w ludzkim ciele i zstąpił do Otchłani, by uwolnić dusze grzeszników. Jak przeżywać ten wyjątkowy czas? Jakie są tradycje i zwyczaje związane z Wielką Sobotą? Oto kilka informacji i porad.

 

Święcenie pokarmów

Jednym z najbardziej znanych i lubianych zwyczajów Wielkiej Soboty jest święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Wierni udają się do kościoła z koszyczkami wypełnionymi smakołykami, które mają swoje symboliczne znaczenie. Nie może w nich zabraknąć:

 

– Baranka Wielkanocnego, który symbolizuje Chrystusa zwyciężającego nad śmiercią,

– Chleba, który jest znakiem życia i obecności Boga,

– Jajek, które oznaczają życie i zmartwychwstanie,

– Wędliny, która wyraża siłę witalną, zdrowie i dostatek,

– Chrzanu, soli i pieprzu, które mają właściwości ochronne i lecznicze,

– Ciasta, które są symbolem słodyczy i radości.

 

Poświęcone pokarmy spożywa się w niedzielny poranek podczas uroczystego śniadania wielkanocnego.

Andrea Mantegna - "Martwy Chrystus"
Andrea Mantegna – „Martwy Chrystus”

Adoracja Grobu Pańskiego

Wielka Sobota jest również dniem adoracji Grobu Pańskiego, czyli miejsca, gdzie przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Jest to czas żałoby po ukrzyżowanym Jezusie Chrystusie i modlitwy o Jego zmartwychwstanie. Przy Grobie Pańskim czuwają ministranci, harcerze, strażacy i inni wierni. Jest to również okazja do skorzystania z sakramentu pokuty przed największym świętem chrześcijańskim.

Peter Paul Rubens - "Złożenie do grobu"
Peter Paul Rubens – „Złożenie do grobu”

Wigilia Paschalna

Wielka Sobota kończy się po zapadnięciu zmroku. Później odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, należąca już do liturgii Niedzieli Wielkanocnej. Jest to najważniejsza i najbardziej uroczysta msza w roku liturgicznym. Rozpoczyna się od obrzędu poświęcenia ognia i Paschału – wielkiej świecy symbolizującej Chrystusa jako światłość świata. Następnie czytane są fragmenty Pisma Świętego opowiadające o historii zbawienia ludzkości. Po odśpiewaniu hymnu „Chwała na wysokości Bogu” następuje obrzęd poświęcenia wody chrzcielnej i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych przez wiernych. Msza kończy się radosnym Alleluja i błogosławieństwem.

 

Podsumowanie

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Jest to czas modlitwy, refleksji i tradycji. Wierni święcą pokarmy na stół wielkanocny, adorują Grób Pański i uczestniczą w Wigilii Paschalnej, by radować się z zmartwychwstania Chrystusa i odnowić swoją wiarę. Wielka Sobota jest więc dniem pełnym znaczenia,piękna i oczekiwania.

 

(MN)

 

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze