Wielka Sowa mierzy 1015 m n.p.m i jest najwyższym szczytem w Górach Sowich. To jedyne siedlisko muflonów i najstarsze pasmo gór w Polsce. Początek ich istnienia sięga blisko 4,5 miliarda lat temu . Drzewostan jest najbardziej zdewastowanym ekologicznie terenem w kraju. Wzgórze jest 14. górą w Koronie Gór Polski. Jest to lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich na terenie kraju. Administracyjnie „Sowa” leży w gminie miejsko-wiejskiej Pieszyce. To największa atrakcja turystyczna powiatu dzierżoniowskiego.
Na szczyt prowadzi aż 10 szlaków turystycznych. Można zdobyć górę wyruszając m.in. z Przełęczy Jugowskiej, Przełęczy Walimskiej, Przełęczy Sokolej czy Przełęczy Woliborskiej. Dogodne warunki wejścia dla turystów będą jeśli zaczną wędrówkę z Kamionek, Rościszowa, Lasocina czy Rzeczki (powiat wałbrzyski). Po drodze można odpocząć w schroniskach turystycznych „Sowa” i „Orzeł”. Dla odważnych istnieje też wiele alternatywnych tras na szczyt. Masyw leży w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.
Nie brakuje też szlaków rowerowych, na których w sezonie letnim odbywa się wiele zawodów sportowych. W sezonie zimowym turyści i mieszkańcy od niedawna korzystają z wytyczonych tras do narciarstwa biegowego . Zbocza góry są znakomitym terenem do jazdy na nartach. Jednak przez słabsze zimy i ośnieżenie terenu obecnie nie ma czynnego wyciągu. Jednak gdy warunki sprzyjają nie brakuje amatorów jazdy „na dziko”. Obecnie trwają prace nad ponownym dostosowaniem tras do jazdy i reaktywowaniem infrastruktury sportowej.

Wieża na pocztówce z przed 1915 roku.
Największą zaletą Wielkiej Sowy jest betonowa 25 metrowa Wieża Widokowa na szczycie wybudowana w 1906 r. Zastąpiła drewnianą konstrukcję, na której 2 lata wcześniej zawaliły się spróchniałe schody z dwojgiem turystów z Wrocławia. W czasach gdy Śląsk należał do Niemiec patronem wieży był kanclerz Otto von Bismarck, którego popiersie ustawiono na parterze budowli.
Była to jedna z około 250 na całym świecie wież poświęcona pamięci Bismarcka. Pierwsza taka budowla powstała na Dolnym Śląsku we wsi Janówek w powiecie wrocławski. Jest to jedna z niewielu wież ku czci kanclerza, która udostępniona jest zwiedzającym. Po wojnie wieży nadano imię Władysława Sikorskiego czy Mieczysława Orłowicza – popularyzatora turystyki. Obie nazwy się nie przyjęły. Po gruntownym remoncie w 2006 roku ponownie oddana do użytku .
Jest to wspaniały punkt widokowy. Z wieży możemy podziwiać panoramę nie tylko Gór Sowich, ale też pasma Karkonoszy, gdzie dumnie prezentuje się Śnieżka. Widać również Góry Bardzkie aż po Masyw Śnieżnika z jego głównym Szczytem. Z drugiej strony Turyści mogą podziwiać Kotlinę Dzierżoniowską oraz Ślężę.
Tekst: Remigiusz Biały
foto: polska.org, AdobeStock