środa, 24 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaHistoriaWIELKA SOWA – PERŁA W KORONIE GÓR POLSKI

WIELKA SOWA – PERŁA W KORONIE GÓR POLSKI

- Advertisement -
- Advertisement -

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kvp59zw1′ admin_preview_bg=”]
Wielka Sowa mierzy 1015 m n.p.m i jest najwyższym szczytem w Górach Sowich. To jedyne siedlisko muflonów i najstarsze pasmo gór w Polsce. Początek ich istnienia sięga blisko 4,5 miliarda lat temu . Drzewostan jest najbardziej zdewastowanym ekologicznie terenem w kraju. Wzgórze jest 14. górą w Koronie Gór Polski. Jest to lista 28 szczytów poszczególnych pasm górskich na terenie kraju.  Administracyjnie  „Sowa” leży w gminie miejsko-wiejskiej Pieszyce. To największa atrakcja turystyczna powiatu dzierżoniowskiego.

Na szczyt prowadzi aż 10 szlaków turystycznych. Można zdobyć górę wyruszając m.in. z Przełęczy Jugowskiej, Przełęczy Walimskiej, Przełęczy Sokolej czy Przełęczy Woliborskiej. Dogodne warunki wejścia dla turystów będą jeśli zaczną wędrówkę z Kamionek, Rościszowa, Lasocina czy Rzeczki (powiat wałbrzyski).  Po drodze można odpocząć w schroniskach turystycznych „Sowa” i „Orzeł”. Dla odważnych istnieje też wiele alternatywnych tras na szczyt. Masyw leży w Parku Krajobrazowym Gór Sowich.

Nie brakuje też szlaków rowerowych, na których w sezonie letnim odbywa się wiele zawodów sportowych. W sezonie zimowym turyści i mieszkańcy od niedawna korzystają z wytyczonych tras do  narciarstwa biegowego . Zbocza góry są znakomitym terenem do jazdy na nartach. Jednak przez słabsze zimy i ośnieżenie terenu obecnie nie ma czynnego wyciągu. Jednak gdy warunki sprzyjają nie brakuje amatorów jazdy „na dziko”. Obecnie trwają prace nad ponownym dostosowaniem tras do jazdy i reaktywowaniem infrastruktury sportowej.

Wieża na pocztówce z przed 1915 roku.
Wieża na pocztówce z przed 1915 roku.

Największą zaletą Wielkiej Sowy jest betonowa 25 metrowa Wieża Widokowa na szczycie wybudowana w 1906 r. Zastąpiła drewnianą konstrukcję, na której 2 lata wcześniej zawaliły się spróchniałe schody z dwojgiem turystów z Wrocławia.  W czasach gdy Śląsk należał do Niemiec patronem wieży był kanclerz Otto von Bismarck, którego popiersie ustawiono na parterze budowli.

Była to jedna z około 250 na całym  świecie wież poświęcona pamięci Bismarcka. Pierwsza taka budowla powstała na Dolnym Śląsku  we wsi Janówek w powiecie wrocławski. Jest to jedna z niewielu wież ku czci kanclerza, która udostępniona jest zwiedzającym. Po wojnie wieży nadano imię Władysława Sikorskiego czy Mieczysława Orłowicza – popularyzatora turystyki. Obie nazwy się nie przyjęły. Po gruntownym remoncie w 2006 roku ponownie oddana do użytku .

Jest to wspaniały punkt widokowy. Z wieży możemy podziwiać panoramę nie tylko Gór Sowich, ale też  pasma Karkonoszy, gdzie dumnie prezentuje się Śnieżka. Widać również Góry Bardzkie aż po Masyw Śnieżnika z jego głównym Szczytem. Z drugiej strony Turyści mogą podziwiać Kotlinę Dzierżoniowską oraz Ślężę.

Tekst: Remigiusz Biały
foto: polska.org, AdobeStock
[/av_textblock]

[av_slideshow size=’no scaling’ control_layout=’av-control-default’ conditional_play=” animation=’slide_up’ autoplay=’false’ interval=’5′ alb_description=’Widok na Wielką Sowę z wieży ratusza w Dzierżoniowie ’ id=’Widok na Wielką Sowę z wieży ratusza w Dzierżoniowie ’ custom_class=’Widok na Wielką Sowę z wieży ratusza w Dzierżoniowie ’ av_uid=’av-kvqvk2z5′]
[av_slide slide_type=’image’ id=’2261′ video=’https://’ mobile_image=” fallback_link=’https://’ title=’Widok na Wielką Sowę z wieży ratusza w Dzierżoniowie ’ video_ratio=’16:9′ av-medium-font-size-title=’,’ av-small-font-size-title=’,’ av-mini-font-size-title=’,’ heading_tag=” heading_class=” link_apply=” link=’lightbox’ link_target=”][/av_slide]

[/av_slideshow]

[av_slideshow size=’no scaling’ control_layout=’av-control-default’ conditional_play=” animation=’slide’ autoplay=’false’ interval=’5′ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kvp594g4′]
[av_slide id=’1751′ av_uid=’av-8z9jn’][/av_slide]
[/av_slideshow]

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze