Zapraszamy na wyjątkowy koncert związany z historią i kulturą muzyczną Wrocławia w Kościele Garnizonowym pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.
Wyjątkowi artyści Thomas Cornelius (organy) oraz Radosław Pujanek (skrzypce) przygotowują program związany z historią i kulturą muzyczną Wrocławia oraz Śląska, proponowane przez nich utwory kompozytora i organisty św. Elżbiety Maxa Gulbinsa, Moritza Brosiga wrocławskiego kompozytora i organisty katedry wrocławskiej, Adolfa Friedricha Hessego wrocławskiego kompozytora i organisty wirtuoza, ucznia wybitnego pedagoga Józefa Elsnera u którego uczył się Fryderyk Chopin, Heinricha Reimanna dolnośląskiego kompozytora pochodzącego z Krosnowic koło Kłodzka, który był organistą Filharmonii w Berlinie, dopełnią dzieła współczesnej wrocławskiej kompozytorki Agaty Zubel. Thomas Cornelius planuje także premierowy utwór nawiązujący do motywu przewodniego Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego Ponad szczytami skomponowany dla Wrocławia i wyjątkowych organów w kościele św. Elżbiety.
RADOSŁAW PUJANEK
I Koncertmistrz Filharmonii Wrocławskiej. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną
- I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Bartosza Bryły oraz Akademię Muzyczną
- F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Iwony Wojciechowskiej. Laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, stypendysta m.in. Fundacji „Amadeus” oraz Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej „Promocja Talentu”.
Występował jako koncertmistrz, solista i kameralista w Europie, Azji i obu Amerykach. Jako koncertmistrz NFM dokonał licznych nagrań płytowych i archiwalnych, m.in. płyt wyróżnionych nagrodami Fryderyk, BBC Award i międzynarodową nagrodą krytyków muzycznych ICMA.
Jako gościnny koncertmistrz występuje w kraju i zagranicą, m.in. w Niemczech, Austrii, Hiszpanii, Norwegii, Szwajcarii, Meksyku i Chile. W grudniu 2022 występował w roli koncertmistrza w Brukseli na zaproszenie renomowanej Opery Królewskiej La Monnaie w światowej prapremierze opery On Purge Bebe Philipa Boesmansa, którą transmitowała na żywo telewizja Arte.
Propagator i miłośnik kameralistyki, od 2015 jako Dyrektor Artystyczny programuje Cykl Kameralny Narodowego Forum Muzyki. W jego serii wystąpiły m.in. takie gwiazdy jak Misha Maisky, Midori, Piotr Anderszewski, Julian Rachlin, Artemis Quartet, Hagen Quartet, Noah Bendix-Balgley, Garrick Ohlsson, Rafał Blechacz, Bomsori Kim i inni.
Radosław Pujanek wykłada w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Prowadzi kursy mistrzowskie i kameralne oraz zasiada w jury ogólnopolskich konkursów skrzypcowych.
THOMAS CORNELIUS
Jako organista, kompozytor i dyrygent, Thomas Cornelius jest jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swojego pokolenia. Jego koncerty i występy w Elbphilharmonie, zwłaszcza z własnymi kompozycjami, są legendarne. Jest organistą Elbphilharmonie, a także stałym członkiem orkiestry NDR Elbphilharmonie. Odpowiada za dźwięk organów w Wielkiej Sali Elbphilharmonie. Był zaangażowany w ponad 150 koncertów z szeroką gamą instrumentów. Ponadto ma zróżnicowany program artystyczny i pedagogiczny, skoncentrowany na nauczaniu sztuki muzyki organowej i budowy organów, od starożytności do czasów współczesnych. Występy pod batutą znanych dyrygentów, takich jak Marin Alsop, Herbert Blomstedt, Alan Gilbert, Kent Nagano i Krzysztof Urbański, zaprowadziły go do renomowanych sal koncertowych w Europie, Ameryce i Azji. Za swoje interpretacje otrzymał kilka międzynarodowych nagród. Był także głównym dyrygentem gościnnym chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Jego dorobek kompozytorski obejmuje utwory symfoniczne, solowe i chóralne, a także dzieła na instrumenty klawiszowe oraz muzykę kameralną i filmową (ponad 40 międzynarodowych produkcji), wszystkie zamówione przez znaczące instytucje.
20 sierpnia 2023, godz.19.00
Kościół Garnizonowy
Bazylika Mniejsza pw. Św. Elżbiety we Wrocławiu
Radosław Pujanek – skrzypce
Thomas Cornelius – organy
PROGRAM
Moritz Brosig 1815-1886
Fantasie g-Moll
Thomas Emanuel Cornelius 1986
Über allen Gipfeln (PONAD SZCZYTAMI) – Nowy utwór na organy i skrzypce (2023, prawykonanie światowe)
Max Gulbins 1862-1932
Festfantasie
Heinrich Reimann 1850-1906
Toccata e-Moll
Agata Zubel 1978 (arr T. E. Cornelius 2023, prawykonanie światowe)
Memory of Bronze
Adolph Friedrich Hesse 1809-1863
Postludium c-Moll
Dolnośląski Festiwal Muzyczny XI edycja PONAD SZCZYTAMI CISZA to kontynuacja ważnego przedsięwzięcia muzycznego i interdyscyplinarnego, jakie prowadziliśmy i nadal zamierzamy prowadzić w zabytkowych pałacach, zamkach i kościołach Dolnego Śląska w latach 2013-2022, a które spotyka się ze znakomitym odbiorem publiczności i krytyków. PONAD SZCZYTAMI CISZA to motyw przewodni XI edycji DFM, i incipit Nocnej Pieśni Wędrowca J. W. von Goethego, który w 1790 odwiedził Wrocław i Dolny Śląsk. Podążając śladami jego wędrówki możemy odkrywać wspaniałości przyrodnicze i architektoniczne regionu. XI edycję DFM muzycznie pragniemy zadedykować polskim i europejskim twórcom, którzy dopełniają idee filozoficzne, artystyczne, kulturowe tego wielkiego twórcy, myśliciela i przyrodnika mającego wpływ na ukształtowanie europejskiego romantyzmu.
Dodaj komentarz
Want to join the discussion?Feel free to contribute!