niedziela, 26 maja, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaWydarzenia lokalneŻołnierska pamięć o ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Żołnierska pamięć o ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

- Advertisement -
- Advertisement -

Żołnierze 16 DBOT zapalili znicze pamięci w Gross-Rosen.

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, Dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddał hołd wszystkim pomordowanym w byłym obozie koncentracyjnym Gross-Rosen. Wartę honorową oraz sztandar jednostki wystawili żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jarosław Kresa wicewojewoda dolnośląski, Katarzyna Pawlak-Weiss z wrocławskiego IPN, Dowódca 16. DBOT płk Artur Barański oraz przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem wzniesionym na cześć więźniów obozu.

Biało-czerwone kwiaty ułożono pod tablicą na której umieszczono napis – Mauzoleum Więźniów ze Wszystkich Krajów Europy Pomordowanych przez Hitlerowskich Barbarzyńców Wzniosło Państwo Polskie w 1953 roku.

W latach 1940 – 1945 do obozu oraz jego licznych filii trafiło ponad 125 tysięcy więźniów. Szacuje się, że z głodu i wyczerpania życie w nich straciło około 40 000 osób.

Gross – Rosen był jednym z najcięższych obozów koncentracyjnych. Przeżyły go osoby, które trafiły do obozu jako bardzo młodzi ludzie.

Jednym z zadań żołnierzy 16 DBOT jest nie tylko dbanie o miejsca kultu, ale też opieka nad kombatantami i osobami, które przeżyły piekło tamtych lat. Znicze pamięci pod pomnikiem zapalili żołnierze 16 DBOT.

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Recent Comments