Ogłoszenia

W służbie dla regionu – ćwiczenia 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenie rotacyjne żołnierzy 16DBOT. Doskonalenie techniki strzelania , pierwsza pomoc , poznawanie technik łączności .Fot. DWOT

Miniony weekend to kolejny etap szkolenia dolnośląskich Terytorialsów. Aby podtrzymywać zdolności bojowe kontynuowane były zajęcia w terenie. Żołnierze 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalili swoje umiejętności m.in. z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, poruszania się w terenie leśnym, pracy z mapą, szkoleniu strzeleckim oraz  łączności. W całym cyklu szkolenie WOT, chodzi przede wszystkim o uzyskanie zdolności do wykonywania szerokiego spektrum zadań, które są realizowane przez pododdziały terytorialne. Jednak nie chodzi tylko o zadania wymagające użycia umiejętności taktyki wojskowej, często zadania żołnierza OT wiążą się wykorzystaniem umiejętności technicznych i ratowniczych, które są niezbędne w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej oraz innych zagrożeń mogących wystąpić w czasie pokoju. Terytorialność jest wpisana w ideę formacji i oznacza gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności.

W związku z powyższym głównym celem szkolenia, obok doskonalenia umiejętności  wykorzystania sprzętu specjalistycznego, kształtowania odporności psychofizycznej żołnierzy niezbędnej do prowadzenia działań w wymagającym środowisku był trening ewakuacji oraz zaopatrywania ludności w górach, zgodnie z ideą WOT – wsparcia społeczności w przypadku katastrof i klęsk żywiołowych o charakterze niemilitarnym.

Terytorialsi doskonalili ponadto umiejętności związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Obszar objęty szkoleniem podzielony został na kilka sektorów. W każdym przygotowany był punkt  informacyjno- treningowy. Pod czujnym okiem instruktorów żołnierze doskonalili wybrane elementy działań ratunkowo-bojowych. Poznawali metody tamowania krwotoków, zakładania szyn na złamane kończyny, prawidłowego przenoszenia osób rannych, czy ratowania osób mających trudności w oddychaniu poprzez umieszczeni w drogach oddechowych rurki intubacyjnej. Żołnierze uczyli się również właściwej kolejności wykonywania działań ratowniczych, rozpoznawania nagłych urazów i tamowania krwotoków. Przypominamy, że w przypadku bardzo niebezpiecznych zdarzeń już samo wykonanie telefonu do służb ratunkowych jest ratowaniem życia. Najgorzej jest  nie robić nic. I to też istotny fragment szkoleń z zakresu medycyny ratunkowej.  

Kolejnym z elementów działań szkoleniowych było doskonalenie umiejętności związanych z obsługą broni.  Podstawowe uzbrojenie żołnierza WOT to karabinek MSBS Grot. Terytorialsi 16 DBOT doskonalili umiejętności w zakresie prowadzenia działań nieregularnych oraz bytowania w różnych warunkach terenowych  jak i poznawali metody radzenia sobie w przypadku kontaktu z osobą pobudzoną, zachowującą się podejrzanie lub agresywnie dla otoczenia. Zadaniem żołnierzy było doprowadzenie do rozładowania emocji z wykorzystaniem technik negocjacyjnych.  Doskonała znajomość wszystkich elementów działań w terenie ma być wsparciem żołnierza w każdej, nawet najtrudniejszej i niespodziewanej sytuacji. Proces szkoleniowy ma również przygotować dowódców do jak najlepszego dowodzenia sekcją, czy plutonem i jak najskuteczniejszego realizowania zadań.

Ćwiczenia w stałym rejonie odpowiedzialności są jednym z wielu etapów nauki wojskowego rzemiosła w trzyletnim cyklu szkoleniowym żołnierzy WOT. To dzięki takim zgrupowaniom realizowanym pod czujnym okiem instruktorów żołnierze podnoszą swoje umiejętności teoretyczne i praktyczne, wymagane na zajmowanym stanowisku służbowym w sekcji lekkiej piechoty.

Trwający w Ukrainie konflikt zbrojny podkreśliła jak wielkie znaczenie mają Wojska Obrony Terytorialnej w prowadzeniu działań, których głównym celem jest obrona własnej rodziny, sąsiadów, wsi a przede wszystkim Ojczyzny.

W zajęciach uczestniczyło ponad 120 żołnierzy.