Na mapie miejsc wartych do odwiedzenia Arboretum w Wojsławicach koło Niemczy zajmuje wysoką pozycję. Jest to miejsce gdzie w celu hodowlanym i badawczym gromadzi się drzewa, krzewy i inne byliny, czyli rośliny co najmniej dwuroczne. Wojsławicka placówka jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i jednym z największych ogrodów w Polsce. Jego powierzchnia zajmuje obecnie 62 hektary i jest tam blisko 15 tys. gatunków roślin. Miejsce zachwyca o każdej porze roku, a w każdym miesiącu ma do zaoferowania zwiedzającym coś innego.

W skład kolekcji roślin w 2020 roku wchodziło 886 gatunków drzew i krzewów iglastych, 5 646 liściastych, 172 gatunki paproci czy 7 273 gatunki i odmiany bylin, czyli dla przeciętnego człowieka po prostu kwiatów. W 2011 roku kolekcje różaneczników, liliowców i bukszpanów zyskały status Polskich Kolekcji Narodowych. 10 lat później do tego samego zaszczytnego grona zaliczono jeszcze zbiory hortensji, bylin oczarowatych, piwonii i barwinków.

Do głównych kolekcji Arboretum wliczają się ponad to 100 gatunków i odmian magnolii, miłorzębu, jeżówki, lilaków (160 gatunków i odmian), funkie (260 gatunków i odmian), grusz, czereśni (ponad 200 gatunków i odmian) czy dereni w liczbie 140 gatunków i odmian. Na terenie ogrodu znajduje się też wiele unikatowych roślin ze względu na wiek, rozmiar, pochodzenie czy historię.

Odwiedzający mogą podziwiać buk zwyczajny zasadzony w okresie międzywojnia przez założyciela arboretum – Fritza von Oheimba. Na szczególną uwagę zasługuję też jesion wyniosły, który jest jednym z nielicznych w Polsce czy sekwoja olbrzymia dla której najlepsze warunki występują w Kalifornii. Jest to jedna z trzech w skali kraju, która przetrwała w tym klimacie i obecnie mierzy 30 metrów wysokości. Na terenach arboretum znajdziemy również sośnice japońską, największą i najstarszą w Polsce czy 25 metrową winorośl japońską również najwyższą w naszym kraju.

Arboretum jest otwarte od Kwietnia do października. Niezależnie od pory, kiedy się tam udamy to ogród zawsze oferuje coś innego do podziwiania. Na początku sezonu zaczynają kwitnąć azalie, wrzosy, wiśnie, magnolie i wiele innych roślin. W czerwcu królują róże, natomiast w lipcu liliowce. Sierpień to czas kiedy w pełnej krasie prezentują się paprocie, hortensje czy lawenda. Jesienią najpiękniej prezentują się rabaty, na których dominują różnobarwne trawy, kwiaty astrowate, zawilce, jeżówki. Wybarwiają się owoce egzotycznych drzew i krzewów.

Wiosną 2019 roku w teren ogrodu włączono Polski Ogród Milenijny. Założenie to stanowi prezentację dokonań hodowców w tworzeniu krajowych odmian roślin. Prezentowana kolekcja składa się zarówno z odmian współczesnych jak również zapomnianych odmian przedwojennych. W altanach umieszczono także tablice dydaktyczne opisujące historię polskiej hodowli twórczej. Dodatkowo, ogród stanowi miejsce ochrony gatunków zagrożonych, chronionych i ginących. Początkowo znajdowało się tam 1000 odmian roślin, tak aby upamiętnić 1000 lecie Bitwy pod Niemczą.

Oprócz roślin turyści mogą odwiedzać liczne zabytki. Są to m.in. zabytkowy folwark z kuźnią kołową z 1844 rok, XIX-wieczna szklarnia zbudowana z miejscowego łupka łyszczykowego (rodzaj kamienia budulcowego), dom ogrodnika z początku XX w. Najbardziej wzniosłym miejscem na trasie spacerowej jest grób z czerwonego granitu, w którym pochowany jest założyciel Arboretum Fritz von Oheimb.

Datą przyjmowaną obecnie za powstanie Arboretum jest rok 1811, kiedy to właściciele wsi z rodu von Prittwitz i von Aulock aklimatyzowali pierwsze drzewa obcego pochodzenia, głównie północnoamerykańskie. Obecny kształt Arboretum nadał w 1880 roku Fritz von Oheimb , śląski ziemianin oraz znawca roślin. Został on właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach, którego częścią był park romantyczny założony w 1821 r. Po wojnie teren został przejęty przez PGR, a później przez miasto Niemczę jako park. W 1977 roku miejscu oficjalnie nadano rangę Arboretum. W latach 80. XX w. Ogród został wpisany do rejestru zabytków kultury i przejęty przez Uniwersytet Wrocławski jako filia Ogrodu Botanicznego.

Foto: Arboretum w Wojsławicach