poniedziałek, 27 maja, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaLidia Bojnowska i jej niekonwencjonalne ikony: "Matka i Syn" - Wielkanocny wernisaż...

Lidia Bojnowska i jej niekonwencjonalne ikony: „Matka i Syn” – Wielkanocny wernisaż wystawy

- Advertisement -
- Advertisement -

Wstęp:
Kiedy myślimy o sztuce sakralnej, tradycyjne obrazy, rzeźby czy witraże przychodzą nam na myśl. Jednak nie dla Lidii Bojnowskiej, artystki, która od lat zaskakuje swoimi niecodziennymi dziełami. Jej wystawa „Matka i Syn” już 30 marca zostanie zaprezentowana na wernisażu w galerii ŚOK/RCKS w Sobótce. Wystawa będzie dostępna do 30 kwietnia, a wstęp na wernisaż jest wolny.

Sztuka z innej perspektywy: Dla Bojnowskiej materiałem twórczym są śrubki, nakrętki i gwoździe. Z tych nieoczywistych elementów komponuje przepiękne, trójwymiarowe, metalowe ikony, które łączą w sobie dawne tradycje z nowoczesną formą przekazu. Jej prace, przepełnione mistycyzmem, tajemnicą, precyzją, blaskiem i prostotą, wprowadzają odbiorcę w osobisty świat twórczości religijnej. W ten sposób Lidia Bojnowska oddaje hołd swoim inspiracjom, a jednocześnie przyciąga uwagę nowych pokoleń miłośników sztuki sakralnej.

Inspiracje artystki:
Prace składające się na wystawę „Matka i Syn” wykonywane są od 2013 roku. Inspiracją dla Lidii Bojnowskiej były freski, malowidła oraz rzeźby sakralne, które ciągle oddziałują na życie duchowe i przeżycia artystki. Bojnowska swoje prace prezentowała już w wielu miejscach w Polsce, m.in. w Częstochowie (Jasna Góra), Jeleniej Górze, Strzegomiu, Legnicy, Wierzbnej, Nowej Rudzie, Głuchołazach, Rakoszycach, Kłodzku, Bydgoszczy, Wrocławiu, Bardzie Śląskim, Wałbrzychu oraz Świdnicy. Jej twórczość zdobyła uznanie zarówno wśród krytyków sztuki, jak i publiczności, która docenia oryginalność i głębię jej dzieł.

Sylwetka artystki:
Lidia Bojnowska urodziła się w 1958 roku. Z wykształcenia jest nauczycielką, autorką wielu przedstawień teatralnych dla dzieci. W życiu prywatnym jest pasjonatką stepowania, języka migowego, śpiewu i gry na instrumentach. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że jej zainteresowania nie mają wiele wspólnego z tworzeniem obrazów sakralnych, to właśnie ta różnorodność pasji przyczynia się do niezwykłej oryginalności jej dzieł.

Podsumowanie:
Wystawa „Matka i Syn” to doskonała okazja, by zetknąć się z niekonwencjonalną sztuką sakralną Lidii Bojnowskiej, która łączy tradycję z nowoczesnością. Wernisaż wystawy odbędzie się 30 marca o godzinie 18:30 w galerii ŚOK/RCKS w Sobótce. Wystawa będzie dostępna do 30 kwietnia, dając możliwość zapoznania się z jej wyjątkowymi metalowymi ikonami. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy i odkrycia twórczości tej niezwykłej artystki, która z pewnością dostarczy odbiorcom niezapomnianych wrażeń i przeżyć duchowych.

 

(MN)

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Recent Comments