niedziela, 19 maja, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaHistoriaNiedziela Zmartwychwstania Pańskiego - święto zwycięstwa życia nad śmiercią

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – święto zwycięstwa życia nad śmiercią

- Advertisement -
- Advertisement -

Piero della Francesca „Zmartwychwstanie”

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, potocznie zwana Wielkanocą, jest najważniejszym i najstarszym świętem chrześcijańskim. W tym dniu Kościół katolicki obchodzi pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który pokonał grzech i śmierć i otworzył ludziom drogę do zbawienia. Wielkanoc jest świętem radosnym i pełnym nadziei, ponieważ ukazuje nam, że Bóg jest wierny swoim obietnicom i że życie ma sens.

Fra Angelico - „Zmartwychwstanie”
Fra Angelico – „Zmartwychwstanie”

Znaczenie liturgiczne

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest centralnym punktem Triduum Paschalnego, czyli trzech dni upamiętniających mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Poprzedzają ją Wielki Czwartek (pamiątka Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa) i Wielki Piątek (pamiątka ukrzyżowania i złożenia Jezusa do grobu). Niedziela Zmartwychwstania rozpoczyna się w sobotni wieczór od Wigilii Paschalnej, która jest najbardziej uroczystą liturgią w całym roku kościelnym. Podczas niej odbywa się poświęcenie ognia i paschału (symbolizujących Chrystusa jako światłość świata), odśpiewanie Exsultetu (hymnu na cześć zmartwychwstałego Pana), odczytanie kilku czytań ze Starego i Nowego Testamentu (ukazujących plan zbawczy Boga), odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych i sprawowanie Eucharystii. Następnego dnia, w niedzielę rano, wierni gromadzą się na Mszy św. porannej lub rezurekcyjnej, podczas której śpiewa się radosne Alleluja i błogosławi się pokarmy wielkanocne.

Fra Angelico - „Zmartwychwstanie”
Fra Angelico – „Zmartwychwstanie”

Znaczenie religijne

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest świętem wiary w zmartwychwstanie Jezusa, które jest fundamentem chrześcijaństwa. Bez zmartwychwstania nie byłoby Ewangelii ani Kościoła. Apostoł Paweł pisze: „Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest nasza wiara” (1 Kor 15,14). Zmartwychwstanie Jezusa jest dowodem jego boskości i prawdziwości jego nauki. Jest też zapowiedzią naszego własnego zmartwychwstania i życia wiecznego w komunii z Bogiem. Świętując Wielkanoc, wyznajemy naszą nadzieję na pełnię zbawienia i dziękujemy Bogu za jego miłość i łaskę.

Matthias Grünewald - „Zmartwychwstanie” (Ołtarz z Isenheim)
Matthias Grünewald – „Zmartwychwstanie” (Ołtarz z Isenheim)

Znaczenie kulturowe

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest także świętem o bogatej tradycji kulturowej w Polsce. Przygotowuje się do niego przez okres Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty, modlitwy i jałmużny. W Wielkim Tygodniu wierni uczestniczą w liturgii Męki Pańskiej, adorują Najświętszy Sakrament i odwiedzają Groby Pańskie. W Wielką Sobotę święci się wodę i ogień oraz przygotowuje się koszyczki z pokarmami wielkanocnymi (chleb, jajka, kiełbasa, chrzan, masło, sól, cukier), które są błogosławione w kościele. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego spotyka się rodzina i znajomi na uroczystym śniadaniu wielkanocnym, podczas którego dzieli się jajkiem i składa życzenia. W niektórych regionach Polski zachowały się także inne zwyczaje wielkanocne, takie jak śmigus-dyngus (polewanie się wodą), palma wielkanocna (ozdobiona gałązka), procesja rezurekcyjna (z figurą zmartwychwstałego Chrystusa) czy oblewanie Judasza (symbol zdrady). Wielkanoc jest więc świętem nie tylko religijnym, ale także narodowym i rodzinnym

Matthias Grünewald - „Zmartwychwstanie” (Ołtarz z Isenheim)
Matthias Grünewald – „Zmartwychwstanie” (Ołtarz z Isenheim)

Symbolika Wielkanocy

Wielkanoc jest świętem bogatym w symbole, które wyrażają głębokie znaczenie zmartwychwstania Chrystusa i jego skutków dla ludzkości. Niektóre z tych symboli są:

 

**Baranek wielkanocny** – jest znakiem ofiary i zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią. Baranek nawiązuje do baranka paschalnego, który był zabijany i spożywany przez Izraelitów podczas wyjścia z Egiptu. Krew baranka chroniła ich przed plagą śmierci pierworodnych. Chrystus jest prawdziwym Barankiem Bożym, który oddał swoje życie za grzechy świata i odkupił ludzi z niewoli grzechu i śmierci. Baranek jest często przedstawiany na obrazach zmartwychwstania lub na pieczęciach paschalnych, które są używane do oznaczania hostii i wina podczas liturgii.

 

**Jajko wielkanocne** – jest znakiem nowego życia i odrodzenia. Jajko jest także symbolem grobu, z którego wyłania się zmartwychwstały Chrystus. Jajko symbolizuje także nadzieję na zmartwychwstanie ciała i życie wieczne. Jajka są często malowane lub zdobione i dzielone podczas śniadania wielkanocnego, jako znak pokoju i miłości.

 

**Biały kolor** – jest kolorem czystości, radości i chwały. Biały kolor jest często używany w strojach liturgicznych i dekoracjach kościołów podczas Wielkanocy. Biały kolor symbolizuje także zmartwychwstałe ciało Chrystusa, które jest niezniszczalne i niepodległe ograniczeniom czasu i przestrzeni. Biały kolor przypomina nam o naszym powołaniu do świętości i do udziału w chwale Bożej.

El Greco - „Zmartwychwstanie
El Greco – „Zmartwychwstanie

(MN)

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- Advertisment -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Recent Comments