sobota, 20 lipca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaTacy są Nasi Terytorialsi! Życzenia z okazji Barbórki.

Tacy są Nasi Terytorialsi! Życzenia z okazji Barbórki.

- Advertisement -

„Życzę wszystkim Górnikom tyle samo wyjazdów co zjazdów -płk Artur Barański, Dowódca 16 DBOT.

- Advertisement -

 

W szeregach 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy 32 żołnierzy – ochotników, którzy na co dzień wykonują niebezpieczny i trudny zawód  górnika. Szer. Paweł Gołębiowski jest jednym z nich. Na co dzień pracuje jako górnik w kopalni KGHM. O to krótka rozmowa z okazji Barbórki.

 

„Ile lat pracuję pod ziemią?

Kawał czasu – 26 lat.

Praca górnika do łatwych nie należy. Z pewnością trzeba być wytrwałym… liczy się też odwaga i tzw. „zimna krew”, którą trzeba zachować w sytuacjach kryzysowych. Najważniejsze jest zaufanie.Mój kolega miał wypadek w pracy. Wspólnymi siłami wyciągnęliśmy go spod głazu. My górnicy musimy sobie ufać, to podstawa. Ja pomagam koledze, a kolega pomaga mi. Tak wygląda nasza górnicza codzienność, a od pewnego czasu również ta żołnierska. Na służbie nigdy nie jestem sam, ufam swoim kolegom w mundurach. Wiem że mogę na nich liczyć i oni mogą liczyć na mnie.

W latach 90. byłem na misji pokojowej w Jugosławii. Codziennie patrolując okoliczne miejscowości miałem kontakt z „lokalsami”. Dziś w Polsce jako żołnierz WOT też mam kontakt z lokalną społecznością i właśnie to się dla mnie liczy – ludzie.
Daję radę dzięki swojej żonie, jest obok i  zawsze mnie wspiera.

 

Czego życzy się górnikowi z okazji barbórki ?

Czego życzyłbym swoim kolegom po fachu – górnikom? Z pewnością wytrwałości w tym, co sobie postanowili. Zdrowia, tego „górniczego”, uprzejmości i życzliwości. Warto pomagać, dobro wraca!”

U nas w kopalni KGHM w której pracuje pod ziemią często słyszy się oprócz zwykłych życzeń przekazywanych na uroczystościach barbórkowych, życzenia – tyle samo wyjazdów co zjazdów. Myślę, że oceniając miejsce i specyfikę pracy górników to jest chyba najbardziej pożądane przez nas życzenie.

Szanujemy Wasz wysiłek, podziwiamy Wasz lokalny patriotyzm, umiłowanie Ojczyzny i oddanie tradycji. Odwaga, bezinteresowność, braterstwo – to tylko niektóre z wielu wartości wspólnych dla nas żołnierzy i dla Was górników. Z okazji Waszego Święta życzymy wszystkim Górnikom tyle samo wyjazdów co zjazdów. Dziękujemy za Waszą ciężką pracę! –płk Artur Barański Dowódca 16 DBOT.

 

SZCZĘŚĆ BOŻE WSZYSTKIM GÓRNIKOM I ICH RODZINOM!”

#Terytorialsi #16DBOT

Tekst: RENATA MYCIO

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze