wtorek, 25 czerwca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównainneW Dusznikach Zdrój 10 czerwca odbędzie się inauguracyjny koncert XI...

W Dusznikach Zdrój 10 czerwca odbędzie się inauguracyjny koncert XI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego

- Advertisement -
- Advertisement -

 

Motywem przewodnim XI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego  jest fragment  Nocnej Pieśni Wędrowca J. W. von Goethego –  PONAD SZCZYTAMI CISZA

Podążając śladami wędrówki tego wielkiego niemieckiego twórcy, który  w 1790 roku odwiedził Dolny Śląsk  możemy odkrywać wspaniałości przyrodnicze i architektoniczne regionu przy dźwiękach muzyki wykonywanej przez artystów zaproszonych do uczestnictwa w  XI edycji Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego. 

Muzycznie ta edycja festiwalu będzie zadedykowana polskim i europejskim twórcom romantyzmu, którzy dopełniają idee filozoficzne, artystyczne, kulturowe tego wielkiego twórcy, myśliciela i przyrodnika mającego wpływ na ukształtowanie europejskiego romantyzmu.

DFM XI to cykl tematycznych koncertów muzyki inspirowanej romantyzmem w miejscach ciekawych architektonicznie, historycznie i wartościowych jako sale koncertowe.

Inaugurację Dolnośląskiego Festiwalu Muzycznego uświetni występ w Dworku Chiopina w Dusznikach Zdrój występ pianisty Michela Bourdoncle, w którego repertuarze znajdą się:

Ludwig van Beethoven, Sonata nr 8 c-moll op. 13 nr 8  Patetyczna

Johannes Brahms,  3 intermezzi op. 118.

Claude Debussy, 2 preludes (Bruyères, Brouillards).

Deodat De Séverac, Cerdaña. ( Les muletiers devant le Christ de Llivia).

Franz Liszt, La Vallée d’Obermann

George Gershwin – Błękitna rapsodia

Georg Gerschwin Błękitna rapsodia Rhapsodie in blue.

 

Michel Bourdoncle

Jego bogata kariera prowadzi go na większość głównych estrad świata. Pianista ten występował na tak prestiżowych salach koncertowych jak: Carnegie Hall w Nowym Jorku, Sala w Sao Paulo, Wiela Sala Konserwatorium i Sala Czajkowskiego w Moskwie, Sala Verdiego w Mediolanie, Suntory Hall w Tokio, Kyoto Concert Hall, Osaka Isumi Hall a także w Teatrze Wielkim w Szanghaju, w Poly Theatre w Pekinie, w Teatrze Miejskim w Rio de Janeiro na Sali Gaveau i w Teatrze Chatelet w Paryżu. Cechy charakteru Michała Bourdoncla, takie jak szczerość i wrażliwość, łączą się z dogłębną pracą nad każdym utworem, którego podejmuje się wykonać. Pianista grał pod kierunkiem znakomitych dyrygentów i występował z wieloma orkiestrami, takimi jak: Nowa Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Pro Arte z Paryża, Orkiestra z Cannes Prowansja Alpy Lazurowe Wybrzeże, Orkiestra Liryczna z regionu Avignon Provence, Orkiestra Filharmoniczna z Montpellier, Zespół Musique Vivante, Orkiestra Symfoniczna z Rhin, Orkiestra Colonie, Orkiestra Kameralna z Tuluzy, Orkiestra z Północnej Portugalii, Orkiestra z Saragossy, Orkiestra z BadenBaden, Orkiestra Symfoniczna z Rotterdamu, Radiowa Orkiestra Kameralna z Bukaresztu, Orkiestra Filharmonii z Brasom, Państwowa Orkiestra Rosyjska, Chińska Orkiestra Filharmoniczna, Orkiestra Symfoniczna z Szanghaju, Orkiestra Symfoniczna z Harbin, Orkiestra Kameralna z Salzburga, Serena Mozart Players, Orkiestra Symfoniczna z Madery. Repertuar Michała Bourdoncla, począwszy od Bacha a skończywszy na współczesnych kompozytorach, jest bardzo zróżnicowany i bogaty.

Pianista nagrywa dla Doron Music, EMS Master Sound, 3D Classics, Naxos Marco Polo… Jego dyskografia obejmuje utwory Czajkowskiego, Liszta, Bizeta, Wincenta d’Indy, Deodat Severac, pełne dzieło Ernesta Chausson na fortepian, l’Integrale de la Musique na skrzypce i fortepian J.G. Roparteza. Ponadto istnieje jeszcze wiele nagrań radiowych i telewizyjnych zarówno we Francji jak i za granicą. Występuje regularnie z takimi muzykami jak: Lioubov Timofeyeva, Sa Chen, Dang Thai Son, Konstantin Lifschitz, Jacques Rouvier, Dong Yu, Dominique Vidal, Dominique de Williencourt, Florin Ionescu Galati, Pierre Hommage, Frederic Lagarde. W 1993 Michel Bourdoncle zorganizował w Aixen Provence Międzynarodowy Festiwal „Les Nuits Pianistiques” „Noce Pianistyczne” pozostając jego dyrektorem artystycznym. W ostatnich latach idea tego festiwalu została przeniesiona do Mołdawii, Niemiec, Włoch i Anglii. W 2006 Michał Bourdoncle utworzył również w Aixen Provence Międzynarodową Akademię Pianistyczną oraz zorganizował w jej ramach międzynarodowy konkurs pianistyczny. Pianista ten jest również doradcą artystycznym Międzynarodowego Festiwalu w Gulanguy, Wyspa Pianistyczna, w Xiamen (Chiny).

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze