Panie Wojewodo, rozwój i przeobrażenia województwa dolnośląskiego, w tym regionu wałbrzyskiego, szczególnie w ostatnim okresie są widoczne tzw. gołym okiem. Powszechnie mówi się, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie dobra współpraca samorządów lokalnych z Urzędem Wojewódzkim a Urzędu Wojewódzkiego z władzą centralną. Czy zgadza się Pan z tą opinią?
Przyglądając się uważnie temu, co robi rząd w Warszawie oraz nasi reprezentanci w sejmie, staramy się w naszych działaniach realizować założenia rządu Mateusza Morawieckiego. To, że efekty tych działań są widoczne u nas na Dolnym Śląsku to też wielka zasługa naszych parlamentarzystów w naszym subregionie, wielka zasługa pana ministra Michała Dworczyka i jest to również efekt dobrej współpracy z wieloma samorządami, to tworzy pewną synergię i daje dobre efekty.
A które z zadań stojących przed Panem Wojewodą są obecnie najpilniejsze do wykonania?
Tych pilnych zadań jest dużo, od marca ubiegłego roku główne zadanie to zwalczanie pandemii koronawirusa w naszym kraju i na terenie naszego województwa. To jest temat, który zajmuje bardzo wiele czasu, bardzo wiele działań poświęconych jest właśnie temu. Inne działania usprawniają funkcjonowanie lokalnej infrastruktury, wpływają na jej rozwój, rząd przygotował bardzo duży program pod nazwą Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, program, który właśnie pozwala zmieniać wygląd naszego województwa, naszego subregionu, olbrzymie pieniądze stwarzają szanse rozwojowe i to się dzieje właśnie teraz. Oprócz tego Fundusz Dróg Samorządowych, do którego się przyzwyczailiśmy sprawia, że w naszych gminach mniejszych, większych jeździmy po coraz lepszych drogach, chodzimy po coraz lepszych chodnikach.
Wobec tego jaki obecnie program rządowy uważa Pan za najważniejszy do wprowadzenia lub kontynuacji?
Najważniejszy oczywiście jest cały czas program zwalczania pandemii i to są działania, które muszą zakończyć się sukcesem i jestem przekonany że sukcesem się zakończą. Natomiast Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to jest fundusz, którego efekty w naszym otoczeniu już widać i będzie je widać w najbliższych miesiącach. Kwoty, które juz trafiły do gmin pozwolą na realizację istotnych planów rozwojowych, a co najważniejsze trafią one do wielu małych gmin, które nie byłyby w stanie z własnego budżetu sfinansować wielu kluczowych gminnych zadań.
Panie Wojewodo, jeżeli Pan pozwoli to chciałbym się odnieść również do pana pasji, które są szczególne. Jedną z nich jest Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku Piechoty czy też Jednostka nr 1919 Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego.
Tak obie te pasje wywodzą się z mojego zamiłowania do historii, zamiłowania, które bardzo chętnie dzielę z innymi. Uważam, że każdą wiedzą należy się dzielić. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 pułku Piechoty powstała 11 lat temu. Jest to forma kultywowania pamięci o jednej z bardziej zasłużonych jednostek wojska polskiego, związanych z Poznaniem. Jednostki, z którą związany był w czasie walk obronnych 1939 roku był mój dziadek. Tę pasję
cenię sobie bardzo, zresztą przekłada się ona również na części działań prowadzonych wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej w ramach akcji “Ocalamy”. To akcja, w ramach której przypominamy o zapomnianych postaciach zasłużonych dla polskiej niepodległości. Postaciach, których losy splotły się z Dolnym Śląskiem, które tutaj są pochowane, których groby często były zapomniane. Myślę, że to niezwykle cenna akcja, która pozwala nam zdobywać wiedzę skąd i dlaczego tutaj jesteśmy
Czy dużo osób udało zarazić się tą pasją?
Na naszym terenie łącznie przez 11 lat zaangażowało się kilkadziesiąt osób, ale w skali Polski są to setki a nawet tysiące pasjonatów historii, które właśnie poprzez grupy rekonstrukcyjne dotyczące różnych epok przypominają historię.
I jeszcze jedno po części prywatne pytanie, jakie są pana zamierzenia na ten nowy 2021 rok?
Zamierzenie najważniejsze to pożegnać w tym roku pandemię na terenie Dolnego Śląska i na terenie naszego kraju. Ta pandemia rzeczywiście zmieniła sposób naszego życia w ciągu minionego roku, liczę i wierzę, że w tym roku się skończy i będziemy mogli powrócić do zdecydowanie normalniejszego funkcjonowania. Natomiast prywatna sfera przenika się cały czas też z zawodową, służbową. Na pewno propagowanie historii. Wierzę, że uda mi się trafić w jakieś kolejne miejsce historyczne, ten rok to rok kilku ważnych rocznic między innymi rocznic związanych z postacią niezwykle mi bliską – Marszałka Śmigłego-Rydza. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć tam, gdzie przez laty bywał ten niezwykle zasłużony a bardzo źle przez naszą historię potraktowany Polak.
Serdecznie dziękujemy za odwiedziny w naszym studio, życzymy realizacji pasji oraz spełnienia postanowień Noworocznych.
Bardzo dziękuję a przy okazji tego, że spotkamy się na początku roku, chciałbym wszystkim życzyć szczęśliwego, dobrego, zdrowego roku pełnego sukcesu i powrotu do normalności.