Ogłoszenia

Charytatywny koncert „Chór VOSKRESINNIA” z Ukrainy – wspólna pomoc dla ofiar wojny!

Zapraszamy na charytatywny koncert „Chóru VOSKRESINNIA” z Ukrainy, który odbędzie się 21 marca w godzinach 18:00-20:00 w Ziębickim Centrum Kultury. Koncert jest organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych w Paczkowie we współpracy z Ziębickim Centrum Kultury, z zamiarem zebrania funduszy na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie.

Podczas koncertu Chór Ukrainy – VOSKRESENIA zaprezentuje utwory pasyjne oraz tradycyjne utwory ukraińskie. Jest to doskonała okazja dla miłośników muzyki, którzy chcą posłuchać pięknych, poruszających kompozycji wykonywanych przez utalentowanych artystów.

W trakcie koncertu prowadzona będzie zbiórka środków na pomoc dla ofiar wojny na Ukrainie. Każda wpłata będzie miała ogromne znaczenie dla ludzi, którzy cierpią w wyniku trwającego konfliktu na Ukrainie.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na ten wyjątkowy koncert, który odbędzie się w Ziębickim Centrum Kultury. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Rys historyczny:

Archirejski chór Woskresinnia z Równego na Ukrainie powstał w 1991 roku, kiedy to na Ukrainie rozpoczynały się zmiany polityczne, a kraj wyzwalał się z dotychczasowego systemu komunistycznego. W tym czasie wielu ludzi zaczęło wierzyć w to, że mogą mieć wpływ na swoje życie oraz że warto podejmować inicjatywy kulturalne, artystyczne i społeczne.

 

Aleksander Tarasenko, założyciel chóru, był jednym z takich ludzi. Już wcześniej działał w środowisku muzycznym i charytatywnym, organizując m.in. koncerty charytatywne dla potrzebujących. Postanowił zebrać wokół siebie grupę utalentowanych śpiewaków, nauczycieli i studentów wyższych szkół artystycznych oraz aktorów z Równego i okolic. Wszyscy mieli wspólną pasję – muzykę chóralną.

 

Chór Woskresinnia szybko zyskał uznanie w Równem i okolicach. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności oraz władz kościelnych i miejskich, mógł rozwijać swoje umiejętności i występować na różnych uroczystościach kościelnych i państwowych. W 1996 roku chór zdobył pierwszą nagrodę na ogólnoukraińskim konkursie chóralnym im. M. Łysenki.

 

W kolejnych latach chór kontynuował swoją działalność, koncertując w kraju i za granicą oraz nagrywając płyty. W 2011 roku obchodził swoje 20-lecie istnienia, a na koncie miał już wiele nagród i wyróżnień. Obecnie jego dyrygentem jest Wołodymyr Rudnycki.