Mija kilkanaście tygodni od agresji Rosji na Ukrainę. Choć nie powiódł się rosyjski plan blitzkriegu, to z ziemią został zrównany Mariupol. Polska jest rzecznikiem Kijowa na forum międzynarodowym. Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już 3,5 mln uchodźców z Ukrainy – jak podaje Straż, to głównie kobiety i dzieci.
Przebywający z wizytą na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda wcześniej przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami. Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie — powiedział prezydent Duda, cytowany przez Kancelarię Prezydenta.

Gorące serca, choć dookoła sroga zima
Zmarznięte usta, okrzyk wolności się zaczyna
Co dziś powstało, niech żyje wiecznie i nie zginie
Ty nie stój obok i podaj rękę Ukrainie
Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina
Kiedy razem, jesteśmy jak rodzina […]

Polacy robią wszystko, by Ukraińcy czuli się w Polsce jak w domu. Dziękuję Polsce i polskiemu narodowi za bezprecedensową pomoc – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej tylko dla polskich mediów. Dodał, że Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem.

22 maja w dzierżoniowskim Kinoteatrze „Zbyszek” odbył się Koncert Charytatywny – Dzierżoniów dla Ukrainy. Organizatorem koncertu było: Biuro Poselskie PiS, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego oraz Stowarzyszenie Młodych Patriotów. Honorowy patronat objął poseł Michał Dworczyk, szef KPRM.

Koncert otworzyła pani Irena Bukalska, przewodnicząca RS im. Lecha Kaczyńskiego w Dzierżoniowie, która na wstępie powiedziała: „Dzień dobry Państwu, w imieniu organizatorów Stowarzyszenia Młodych Patriotów z prezesem Damianem Szachniewiczem oraz w imieniu własnym – reprezentuję jako przewodnicząca Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, mam zaszczyt powitać wszystkich przybyłych na dzisiejszy charytatywny Koncert solidarnościowy z Ukrainą. Koncertem tym chcemy wesprzeć naród ukraiński w ich heroicznej walce o niepodległość i upamiętnić ofiary tej straszliwej wojny„.
W programie publiczność wysłuchała występu ukraińskich dzieci pod kierunkiem pani Kristiny Pershke, następnie pani Krystyna Śliwińska wprowadziła uczestników w klimat koncertu mówiąc o obecnej sytuacji na Ukrainie, a pani Marzena Zoriy przetłumaczyła prezentowany tekst na język ukraiński.
Kolejnym punktem był występ zespołu Ela Dębska Bend z Wrocławia wraz z młodą utalentowaną wokalistką z Ukrainy Lianą Lialiuk, występ zachwycił przybyłych gości, którzy na koniec wspólnie z zespołem odśpiewali słynną dziś w całym kraju piosenkę ,,Podaj rękę Ukrainie”, po czym na scenę ponownie zostały zaproszone dzieci, a zespół został obdarowany kwiatami i nie ruskimi, a ukraińskimi pierogami przygotowanymi przez Panie z Ukrainy.
W imieniu organizatorów podziękowania dla osób zaangażowanych w realizację koncertu złożył prezes Stowarzyszenia Młodych Patriotów pan Damian Szachniewicz, kończąc je słowami ,,Niech żyje wolna Ukraina”. Wzruszający wieczór na długo pozostanie w pamięci i sercach osób, które gościły dziś w kinoteatrze Zbyszek w Dzierżoniowie.

Mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego, mimo trudnych i bolesnych wydarzeń, jakie miały miejsce między naszymi narodami, otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców z Ukrainy. Kiedy widzą pokazywane przez media obrazy bombardowanych miast, zabitych dzieci, ostrzeliwanych korytarzy humanitarnych, to mobilizują się. Patrzą na ludzi, którzy do nas przyjeżdżają, tak jakby chcieli, żeby w podobnej sytuacji patrzono na nas. Szanują ich godność. To są bardzo silne emocje. Dlatego przyjście z pomocą było zupełnie naturalne i powszechnie zrozumiałe. Mam nadzieję, że podobne emocje towarzyszą senatorom, posłom, burmistrzom i wójtom z naszego powiatu i okręgu wyborczego, którzy mimo złożonych zapewnień nie przybyli na koncert.
Kończąc pragnę podziękować panu Jarosławowi Kresie, wicewojewodzie dolnośląskiemu za udział w tym pięknym i wzruszającym wydarzeniu. W koncercie uczestniczył, współpracujący z organizatorami Tomasz Ligięza właściciel Studia Edytor.