poniedziałek, 24 czerwca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaKulturaDZIERŻONIÓW DLA UKRAINY Koncert charytatywny - 22.05.2022.

DZIERŻONIÓW DLA UKRAINY Koncert charytatywny – 22.05.2022.

- Advertisement -
- Advertisement -

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” av-desktop-hide=” av-medium-hide=” av-small-hide=” av-mini-hide=” id=” custom_class=” av_uid=’av-29n9b6′]

Mija kilkanaście tygodni od agresji Rosji na Ukrainę. Choć nie powiódł się rosyjski plan blitzkriegu, to z ziemią został zrównany Mariupol. Polska jest rzecznikiem Kijowa na forum międzynarodowym. Od 24 lutego, czyli dnia początku agresji Rosji, granicę polsko-ukraińską przekroczyło już 3,5 mln uchodźców z Ukrainy – jak podaje Straż, to głównie kobiety i dzieci.
Przebywający z wizytą na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda wcześniej przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami. Tylko Ukraina ma prawo decydować o swojej przyszłości. Nic o Tobie, bez Ciebie — powiedział prezydent Duda, cytowany przez Kancelarię Prezydenta.
Gorące serca, choć dookoła sroga zima
Zmarznięte usta, okrzyk wolności się zaczyna
Co dziś powstało, niech żyje wiecznie i nie zginie
Ty nie stój obok i podaj rękę Ukrainie
Sze ne wmerła, ne wmerła Ukraina
Kiedy razem, jesteśmy jak rodzina […]

Polacy robią wszystko, by Ukraińcy czuli się w Polsce jak w domu. Dziękuję Polsce i polskiemu narodowi za bezprecedensową pomoc – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej tylko dla polskich mediów. Dodał, że Polska doskonale wie, że gdy ktoś ją napadnie, to Polska i Ukraina będą razem.

22 maja w dzierżoniowskim Kinoteatrze „Zbyszek” odbył się Koncert Charytatywny – Dzierżoniów dla Ukrainy. Organizatorem koncertu było: Biuro Poselskie PiS, Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego oraz Stowarzyszenie Młodych Patriotów. Honorowy patronat objął poseł Michał Dworczyk, szef KPRM.

Koncert otworzyła pani Irena Bukalska, przewodnicząca RS im. Lecha Kaczyńskiego w Dzierżoniowie, która na wstępie powiedziała: „Dzień dobry Państwu, w imieniu organizatorów Stowarzyszenia Młodych Patriotów z prezesem Damianem Szachniewiczem oraz w imieniu własnym – reprezentuję jako przewodnicząca Ruch Społeczny im. Lecha Kaczyńskiego, mam zaszczyt powitać wszystkich przybyłych na dzisiejszy charytatywny Koncert solidarnościowy z Ukrainą. Koncertem tym chcemy wesprzeć naród ukraiński w ich heroicznej walce o niepodległość i upamiętnić ofiary tej straszliwej wojny„.
W programie publiczność wysłuchała występu ukraińskich dzieci pod kierunkiem pani Kristiny Pershke, następnie pani Krystyna Śliwińska wprowadziła uczestników w klimat koncertu mówiąc o obecnej sytuacji na Ukrainie, a pani Marzena Zoriy przetłumaczyła prezentowany tekst na język ukraiński.
Kolejnym punktem był występ zespołu Ela Dębska Bend z Wrocławia wraz z młodą utalentowaną wokalistką z Ukrainy Lianą Lialiuk, występ zachwycił przybyłych gości, którzy na koniec wspólnie z zespołem odśpiewali słynną dziś w całym kraju piosenkę ,,Podaj rękę Ukrainie”, po czym na scenę ponownie zostały zaproszone dzieci, a zespół został obdarowany kwiatami i nie ruskimi, a ukraińskimi pierogami przygotowanymi przez Panie z Ukrainy.
W imieniu organizatorów podziękowania dla osób zaangażowanych w realizację koncertu złożył prezes Stowarzyszenia Młodych Patriotów pan Damian Szachniewicz, kończąc je słowami ,,Niech żyje wolna Ukraina”. Wzruszający wieczór na długo pozostanie w pamięci i sercach osób, które gościły dziś w kinoteatrze Zbyszek w Dzierżoniowie.

Mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego, mimo trudnych i bolesnych wydarzeń, jakie miały miejsce między naszymi narodami, otworzyli swoje serca i domy dla uchodźców z Ukrainy. Kiedy widzą pokazywane przez media obrazy bombardowanych miast, zabitych dzieci, ostrzeliwanych korytarzy humanitarnych, to mobilizują się. Patrzą na ludzi, którzy do nas przyjeżdżają, tak jakby chcieli, żeby w podobnej sytuacji patrzono na nas. Szanują ich godność. To są bardzo silne emocje. Dlatego przyjście z pomocą było zupełnie naturalne i powszechnie zrozumiałe. Mam nadzieję, że podobne emocje towarzyszą senatorom, posłom, burmistrzom i wójtom z naszego powiatu i okręgu wyborczego, którzy mimo złożonych zapewnień nie przybyli na koncert.
Kończąc pragnę podziękować panu Jarosławowi Kresie, wicewojewodzie dolnośląskiemu za udział w tym pięknym i wzruszającym wydarzeniu. W koncercie uczestniczył, współpracujący z organizatorami Tomasz Ligięza właściciel Studia Edytor.

[/av_textblock]

[av_gallery ids=’4065,4063,4062,4061,4060,4059,4058,4057,4056,4055,4054,4053,4052′ style=’thumbnails’ preview_size=’portfolio’ crop_big_preview_thumbnail=’avia-gallery-big-crop-thumb’ thumb_size=’portfolio’ columns=’5′ imagelink=’lightbox’ lazyload=’avia_lazyload’ alb_description=” id=” custom_class=” av_uid=’av-l3k6ag4w’ admin_preview_bg=”]

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze