sobota, 15 czerwca, 2024
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka Targi Zdrowej Żywności
Strona głównaImprezyWeekend z wernisażami w Starej Kopalni w Wałbrzychu

Weekend z wernisażami w Starej Kopalni w Wałbrzychu

- Advertisement -
- Advertisement -

[av_slideshow_accordion slide_type=’image-based’ link=’category’ wc_prod_visible=” prod_order_by=” prod_order=” date_filter=” date_filter_start=” date_filter_end=” date_filter_format=’yy/mm/dd’ items=’5′ offset=’0′ title=’active’ accordion_align=” custom_title_size=” av-medium-font-size-title=” av-small-font-size-title=” av-mini-font-size-title=” custom_excerpt_size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” size=’featured’ autoplay=’true’ interval=’5′ heading_tag=” heading_class=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kue2s5xc’]
[av_slide_accordion id=’1667′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1666′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1665′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1664′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1663′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1662′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1661′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1660′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[av_slide_accordion id=’1659′ title=” heading_tag=” heading_class=” link=” link_target=”][/av_slide_accordion]
[/av_slideshow_accordion]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” av_uid=’av-kue2ubez’ admin_preview_bg=”]

Sztuka w wałbrzyskiej Starej Kopalni zdecydowanie dominowała przez weekend. W piątek wernisaż wystawy Anny Bem – Boruckiej, a w niedzielę zakończenie projektu „Poszukiwanie mistrza w sobie” . Tym samym uroczyście zaprezentowano mural, który został wykonany w ramach tego przedsięwzięcia.

Centrum Nauki i Sztuki z Wałbrzycha w piątek zaprosiło na kolejną już w tym roku wystawę do swojej galerii sztuki. Tym razem to wystawa Particula Veri/ cząstka prawdy, gdzie autorką prac jest pochodząca z Gdańska Anna Bem – Borucka. Studia ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Uniwersytecie Warszawskim, dyplom obroniła w 1980 roku w pracowni profesora Smolany. Od tergo czasu związana z Gdańską ASP, pracując na Wydziale Rzeźby oraz Architektury i Wzornictwa. Obecnie prowadzi pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki. Artystka zajmuje się rzeźbą, fotografią i rysunkiem. W prezentowanej przez siebie twórczości szuka formy przekazu, który będzie syntezą sztuki na styku wielu kultur. Ma za sobą liczne wystawy i sympozja w kraju i za granicą, m.in. w Rosji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Grecji, Kanady, Jordanii, czy Izraelu.

Wystawa zaprezentowana w Starej Kopalni w Wałbrzychu to labirynt kamiennych rzeźb w przestrzeni między budynkami dawnego górniczego zakładu oraz prace malarskie na papierze czerpanym, które zaprezentowano w galerii Centrum Ceramiki Unikatowej. Podczas wernisażu artystka osobiście oprowadzała po swoich pracach opowiadając o każdej z nich. Teraz wystawę w Wałbrzychu można oglądać codziennie do 9 grudnia 2021 roku.

Ważne wydarzenie dla Wałbrzycha i Starej Kopalni odbyło się 3 października. Niedzielne popołudnie wybrano na oficjalne zaprezentowanie pierwszego muralu w przestrzeniach Instytucji. Na murze oporowym w okolicach wieży widokowej powstała praca artystyczna, która jest dziełem i zwieńczeniem projektu „Poszukiwanie Mistrza w Sobie” dofinansowanego z funduszy Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz środków Gminy Wałbrzych. Przedsięwzięcie, którego koordynatorką była Sylwia Sobieraj – Borowiec – pracownik Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni to cykl letnich warsztatów dla młodzieży licealnej ze szkół w Wałbrzychu i Szczawnie Zdroju. Najzdolniejsi pod okiem Mistrzów – artystów: Kaliny Bański – szkło, Łukasza Karkoszki – ceramika, oraz Roberta Kukli – mural, zdobywali umiejętności i doświadczenie w tworzeniu prac. Efektem kilku miesięcy pracy jest wspólne dzieło na murze Starej Kopalni. Elementy pracy twórczej 30 licealistek biorących udział w projekcie, uzupełnione o prace artystów tworzą mural nawiązujący do historii i tradycji Wałbrzycha! Przy okazji stał się również „ścianą wspomnień” przeżyć i emocji towarzyszących uczestnikom projektu. Można było o nich usłyszeć podczas wernisażu w niedzielne popołudnie. Prezentację muralu uzupełniono o wystawę indywidualnych prac, które zostały wykonane podczas warsztatów. Można je oglądać w wieży widokowej Starej Kopalni. Imponujący szczegółowością i swoimi rozmiarami mural już dziś stanowi tło wielu pamiątkowych zdjęć turystów i gości odwiedzających na co dzień wałbrzyską instytucję kultury. Na oficjalnej prezentacji pojawiło się wielu mieszkańców regionu, co świadczy o tym jak ważny i dobry projekt dla miasta został zrealizowany, a wałbrzyska młodzież udowodniła że drzemie w niej potencjał.

Niedziela to również udział Starej Kopalni w Twierdzy Legend. Cieszący się dużym zainteresowaniem festiwal w Twierdzy w Srebrnej Górze obfitował w wiele atrakcji, na które złożyły się również te zaprezentowane przez Starą Kopalnię w Wałbrzychu. Wśród stoisk m.in. Dolnego Śląska, Twierdzy Kłodzko, Zamku Czocha, czy Karkonoskich Tajemnic – Wałbrzyska Instytucja zaprosiła całe rodziny do questingu o górnictwie, dzieci do malowania farbami specjalnie przygotowanych gipsiaków. W sali wykładowej można było wysłuchać również opowieści o wałbrzyskich legendach. Chętnych do udziału w licznych atrakcjach oraz zainteresowanych odwiedzeniem Wałbrzycha nie brakowało.

[/av_textblock]

POWIĄZANE ARTYKUŁY
- REKLAMA -Animowana Przejrzystość Obrazka KOMAR-GACKI

NAJBARDZIEJ POPULARNE

Ostatnie komentarze