Ogłoszenia

Uwaga na oszustwa przy pomocy OLX oraz WhatsApp!

Ząbkowiccy policjanci ostrzegają!!! Uważaj na oszustów na portalu OLX. Kolejna osoba przed świętami straciła swoje pieniądze. Mieszkanka powiatu ząbkowickiego wystawiła do sprzedaży używane meble. Sprawca skontaktował się z nią poprzez komunikator WhatsApp i wysyłając fałszywy link do InPost uzyskał dane do konta pokrzywdzonej. Sprzedająca zamiast zyskać pieniądze straciła niemal 1000 złotych.

Coraz więcej ludzi zostaje oszukanych przez kupujących na znanej platformie OLX. W dniu dzisiejszym do komendy zgłosiła się mieszkanka Ząbkowic Śląskich, która została oszukana przy sprzedaży mebli na popularnej platformie sprzedażowej OLX. Skontaktował się nią kupujący za pośrednictwem komunikatora WhatsApp proponując dostawę przez InPost. Następnie przesłał aktywny link. Po kliknięciu w niego pokrzywdzona została przekierowana na stronę łudząco przypominającą stronę jej banku. Wpisała login i hasło. Kolejną wiadomością był sms z banku o potwierdzenie logowania. 39-latka wpisała kod z wiadomości tekstowej na stronie jednak na ekranie zamiast udanego logowania pojawił się napis „proszę czekać”. Z konta sprzedającej w tym czasie „wyszło” ok. 1000 zł. Pieniądze zostały wypłacone za pomocą kodu BLIK w Warszawie.

Pamiętaj! Chroń swoje dane bankowe, nie podawaj haseł, loginów osobom postronnym, nie wpisuj ich do formularza kupna – sprzedaży. Pośpiech nie jest dobrym doradcą przy transakcjach internetowych. Zawsze finalizuj transakcję za pośrednictwem komunikatora OLX lub osobiście, nigdy za pośrednictwem innych komunikatorów. Oszuści najczęściej kontaktują się przez WhatsApp – jeśli kupujący skontaktuje się ze sprzedającym przez WhatsApp – powinna załączyć nam się czujność i powinniśmy dokładnie zanalizować propozycję zakupu a przede wszystkim nie podawać swoich danych bankowych.

Oszustwo na portalu OLX.
Na czym to polega?

  • Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym przez komunikator np. WhatsApp
  • Sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji.
  • Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, zalogować się do konta, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia.

Jak uniknąć oszustwa

  • Czytaj SMS-y od Banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz.
  • Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich
  • Gdy korzystasz z portali aukcyjnych, miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
  • Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez WhatsApp czy Messenger. Zobacz instrukcje płatności OLX
  • Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Zobacz poradnik OLX
  • Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

st. asp.Katarzyna Mazurek – Oficer Prasowy KPP Ząbkowice Śląslkie